fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Lenovo zarabia coraz więcej

Lenovo Group, drugi na świecie producent komputerów osobistych, zarobił w ostatnim kwartale o 88 proc. więcej niż rok wcześniej. Spodziewa się jednak trudności
Zysk netto grupy Lenovo w II kwartale roku obrotowego, zakończonym we wrześniu, wzrósł do 143,92 mln USD z 76,59 mln USD rok wcześniej. Było to o przeszło jedną piątą więcej niż szacowali analitycy, którzy spodziewali się 118,3 mln USD. Tak znaczna poprawa wyników była możliwa dzięki przejęciom oraz zwiększonej sprzedaży sprzętu na rynkach rozwijających się, w tym w Chinach.
W czerwcu firma zawarła umowę w sprawie kupna niemieckiej spółki Medion, której wartość wyceniono na 900 mln USD. Było to największe przejęcie dokonane przez Lenovo od czasu zakupu działu komputerów osobistych IBM sześć lat temu. Kilka miesięcy wcześniej Chińczycy utworzyli joint venture z NEC w celu wspólnej sprzedaży laptopów w Japonii.
Mimo rosnących zysków zarząd Lenovo dostrzega zagrożenia dla dalszego rozwoju firmy w przyszłości. „Niepewność co do ożywienia gospodarczego na świecie oraz odradzającego się kryzysu finansów publicznych w Europie, a także możliwej kanibalizacji rynku komputerów osobistych przez tablety nadal pozostaje" – oświadczyła spółka w komunikacie.
Analitycy jako dodatkowe źródło kłopotów wskazali oczekiwany spadek dostaw dysków twardych w wyniku powodzi w Tajlandii, będącej drugim największym dostawcą tego typu urządzeń na świecie. Problem ten dostrzegli już także konkurenci z Tajwanu. Acer oświadczył, iż spodziewa się wzrostu cen dysków twardych, natomiast Asustek Computer podtrzymał konserwatywne prognozy na ostatni kwartał tego roku. Lenovo w ubiegłym tygodniu poinformowało, że spodziewa się, iż pewne trudności z zaopatrzeniem w dyski twarde potrwają do pierwszego kwartału przyszłego roku, potwierdzając rynkowe opinie w tej sprawie.
Zdaniem analityków cieniem na przyszłość chińskiego giganta dodatkowo kładzie się słabość popytu na komputery osobiste w krajach rozwiniętych takich jak Stany Zjednoczone i państwa Europy Zachodniej. Według danych firmy badawczej IDC udział Lenovo w światowym rynku PC w ostatnim kwartale wyniósł 13,7 proc. Firma próbuje wejść na przeżywający gwałtowny rozwój rynek smartfonów i tabletów, ale jej dokonania w tej dziedzinie są na razie skromne.
W osobnym komunikacie Lenovo poinformowało, że twórca spółki Liu Chuanzi ustąpił ze stanowiska przewodniczącego rady dyrektorów, a jego miejsce zajął prezes Yang Yuanqing. Zdaniem analityków zmiana ta nie będzie miała większego wpływu na strategię spółki.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA