fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Rusza piąta edycja konkursu Mama w pracy

W poprzedniej edycji konkursu wzięło udział 112 firm. Na zdjęciu przedstawiciele laureatów
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Konkurs „Mama w pracy". Pracodawcy, którzy pozwalają łączyć życie rodzinne z zawodowym, mogą liczyć na nagrodę
Ankiety piątej edycji konkursu rp.pl/mamawpracy– Jak pokazują nasze badania, kobiety się obawiają, że ciąża i macierzyństwo mogą prowadzić do kwestionowania ich wartości jako pracowników – tłumaczy dr hab. Mirosława Grabowska, szefowa CBOS i członek kapituły konkursu "Mama w pracy". – Zastanawiają się, czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego zachowają stanowisko albo czy w ogóle będą miały zatrudnienie.
Czy pracodawcy gorzej traktują kobiety w ciąży i rodziców małych dzieci? Grabowska tłumaczy, że "mają problemy z takim zorganizowaniem obowiązków, który pozwoli pracownikom prowadzić życie rodzinne bez szkody dla przedsiębiorstwa". Jednak rozwiązania, które to umożliwiają, są przewidziane przez polskie prawo. To m.in. elastyczny czas pracy, umożliwianie młodym rodzicom zatrudnienia na część etatu czy wykonywania niektórych obowiązków w domu.
Najbardziej przyjazne mamom przedsiębiorstwa wprowadzają także dodatkowe, płatne urlopy macierzyńskie (dostępne zarówno dla matek, jak i dla ojców). W niektórych można zastąpić dodatkowy, miesięczny urlop ekwiwalentem pieniężnym – to rodzaj wyprawki dla dziecka. W innych matki mają pierwszeństwo przy ustalaniu terminu urlopu. By promować takie rozwiązania i firmy, które je stosują, Fundacja Świętego Mikołaja, firma badawcza Millward Brown SMG/KRC i redakcja "Rzeczpospolitej" ogłaszają już piątą edycję konkursu "Mama w pracy". – Wyróżniamy przedsiębiorstwa, które w sposób szczególny sprzyjają harmonijnemu łączeniu rodzicielstwa z pracą zawodową – mówi Karolina Błaszczyk, koordynator konkursu z Fundacji Świętego Mikołaja. W zeszłorocznej edycji uczestniczyło 112 firm: dużych, średnich i małych. W każdej z tych kategorii przyznajemy odrębne nagrody: statuetki i dyplomy (ostatnio dostały je: Danone, O.K. Centrum Języków Obcych z Lublina i Centrum Edukacji OSKAR z Olsztyna). Firmę do konkursu zgłasza pracodawca, ale by wziąć w nim udział, ankiety o warunkach pracy muszą wypełnić kobiety zatrudnione w firmie (minimum 15 proc. pracownic, przy czym ankiet nie może być mniej niż dziesięć). W tym roku po raz pierwszy w ankietach znajdą się pytania nie tylko o sytuację matek w firmie, ale też o rozwiązania adresowane do ojców. – Wychodzimy z założenia, że tam, gdzie są warunki pracy sprzyjające ojcostwu, dobra jest też sytuacja zawodowa kobiet – tłumaczy Karolina Błaszczyk. Zgłoszenia można przesyłać do 29 lutego. Udział w konkursie jest bezpłatny. Rozstrzygnięcie i uroczysta gala odbywają się w maju. Publikujemy dane tylko firm wyróżnionych i nagrodzonych, pozostałe zachowują anonimowość. – Dla wielu przedsiębiorstw istotne jest, że otrzymują rodzaj bezpłatnego audytu, który pokazuje, jak wprowadzane przez nie prorodzinne rozwiązania są odbierane przez pracownice – mówi Błaszczyk.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA