fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

UOKiK zgodził się na przejęcie Polkomtela

Bloomberg
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie znalazł żadnych powodów, dla których przejęcie Polkomtela przez grupę Polsat miałoby zagrozić konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego i mediowego
„Na żadnym z obszarów działalności łączących się firm, w szczególności świadczenia usług telefonii komórkowej, dostępu do szerokopasmowego mobilnego Internetu, a także posiadanych częstotliwości - nie dojdzie do zagrożenia ograniczeniem konkurencji" – ocenił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wydał dziś zgodę na przejęcie Polkomtela, operatora sieci Plus przez spółkę z grupy Zygmunta Solorza-Żaka.
Spółka Spartan Capital Holdings, pośrednio zależna od właściciela Polsatu, może przejąć Polkomtela – poinformował dziś UOKiK w komunikacie nie stawiając żadnych warunków. Tak kończy się postępowanie antymonopolowe, które urząd wszczął 21 lipca br. na wniosek Spartana. Firma ta należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka właściciela m.in. spółek funkcjonujących na rynku medialnym i telekomunikacyjnym - Polsatu Cyfrowego, Aero2, Mobylandu, CenterNetu. Ponadto grupa jest aktywna również m.in. na rynkach: bankowym, funduszy emerytalnych i ubezpieczeń oraz produkcji filmów - poprzez działalność Telewizji Polsat, Invest Banku oraz PTE Polsat.   Polkomtel, operator sieci Plus to jeden z trzech największych i najbardziej dochodowy operatorów telefonii komórkowej w Polsce.
Zgoda UOKiK-u to zielone światło dla największej transakcji na rynku telekomunikacyjnym w Polsce i w tej części Europy. Jej łączna wartość to 18,1 mld zł. Spartan Capital Holdings zobowiązał się przy tym, że zapłaci za akcje Polkomtela jego dotychczasowym właścicielom: PKN Orlen, KGHM, PGE, Węglokoksowi oraz brytyjskiemu Vodafone 15,1 mld zł. Pierwotnie Spartan miał czas na uzyskanie zgody UOKiK-u do końca 2011 r. Dlatego też zarządy polskich spółek, których udziałowcem jest Skarb Państwa zapowiadały, że ewentualne zyski z tytułu sprzedaży sieci Plus przekażą akcjonariuszom w 2012 r. Także minister skarbu Aleksander Grad informował, że resort liczy na dodatkowy zastrzyk, ale dopiero w przyszłym roku. Jak szybko może dojść do finalizacji transakcji i zapłaty na razie nie wiadomo. Solorz-Żak, który tym razem sięgnął po kredyty bankowe (3,4 mld euro), zapewniał wcześniej, że „finansowanie jest". Za jego organizację odpowiada konsorcjum banków. Zgodnie z wnioskiem Spartana, głównym celem planowanej transakcji jest rozwijanie szybkiego szerokopasmowego dostępu do Internetu czwartej generacji, w technologii Long Term Evolution (LTE). Grupa Solorza-Żaka dysponuje nowoczesnymi technologiami w tym zakresie, zaś Polkomtel infrastrukturą oraz bazą klientów pozwalającą na rozwój szybkiej sieci przesyłu danych. „Badanie wpływu koncentracji na krajowy rynek świadczenia usług telekomunikacyjnych wykazało, że planowane połączenie nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Oceniając skutki planowanej koncentracji Urząd przeanalizował opinie działających operatorów komórkowych oraz regulatora rynku - Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jak wykazało prowadzone postępowanie antymonopolowe - na żadnym z obszarów działalności łączących się, w szczególności świadczenia usług telefonii komórkowej, dostępu do szerokopasmowego mobilnego Internetu, a także posiadanych częstotliwości - nie dojdzie do zagrożenia ograniczeniem konkurencji" – podał UOKiK w uzasadnieniu decyzji. W 2011 roku Prezes Urzędu zgodziła się już bezwarunkowo na 121 transakcji. Średni czas prowadzonego postępowania w przypadku decyzji zezwalających na połączenie wynosi 57 dni.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA