fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Moskwa: wyślijmy w kosmos Bruce’a Willisa i Andropowa

Bruce Willis
Fotorzepa, Monika Zielska Monika Zielska
Moskwa chce zaproponować USA budowę wspólnego systemu rakietowej obrony Ziemi przed asteroidami
Autorem pomysłu jest Dmitrij Rogozin, ambasador przy NATO i przedstawiciel prezydenta Miedwiediewa ds. tarczy antyrakietowej.
Rogozin odwołuje się do faktu, że Ameryka instaluje w Europie infrastrukturę  mającą bronić Zachód przed atakiem ze strony Iranu i Korei Północnej. Rosja chciała gwarancji, że system ten nie zmniejszy jej potencjału odstraszania. USA odmawiają, kierując się obawą, że taki formalny układ umożliwiłby Moskwie sabotowanie wysiłków USA. Waszyngton odrzucił też ofertę budowy wspólnego z Rosją systemu antyrakietowego.
Rogozin chce teraz reanimować tę propozycję i proponuje budowę systemu skierowanego także przeciw rakietom, ale głównie przeciw mogącym zagrozić Ziemi obiektom kosmicznym – kometom i asteroidom. System miałby być podporządkowany ONZ. Oznacza to,  że Rosja jako stały członek Rady Bezpieczeństwa miałaby na niego silny wpływ, z prawem weta włącznie. – To propozycja osadzona w amerykańskiej kulturze – śmieje się rosyjski dyplomata. W rozmowie z "Kommiersantem" przywołuje film "Armaggeddon", gdzie Bruce Willis ratował świat przed asteroidą wraz z Rosjaninem Lwem Andropowem, włóczącym się po kosmosie w uszance z łomem i flaszką wódki. Rosyjski ekspert ds.międzynarodowych Fiodor Łukianow wątpi jednak, by ta wizja skłoniła USA do zgody na wspólną budowę systemu przeciwrakietowego. Propozycja padła po serii porażek Moskwy w kosmosie. Latem Rosja straciła satelity Progress i Ekspress. Prokuratura oznajmiła, że stało się to wskutek niedbałości producentów i wystąpiła o wprowadzenie prawa umożliwiającego pociąganie do odpowiedzialności winnych kosmicznych katastrof. —Piotr Skwieciński z Moskwy
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA