fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Taksówkarz może jeździć nowym pojazdem przed uaktualnieniem licencji

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Taksówkarz, który w terminie zgłosił zmianę pojazdu, do czasu uaktualnienia licencji może bez obaw przewozić pasażerów
Tak wynika z uchwały podjętej w czwartek przez poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt II GPS 1/11).
Uchwała jest odpowiedzią na pytanie prawne w sprawie taksówkarza, którego Inspekcja Transportu Drogowego ukarała grzywną w wysokości 3000 zł za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji. Kłopoty przedsiębiorcy zaczęły się w kwietniu 2009 r., kiedy na postoju TAXI zjawił się inspektor transportu drogowego. Zarzucił, że w dniu kontroli taksówkarz nie posiadał licencji, bo widniał w niej inny pojazd niż ten, w którym stał na postoju. Choć okazało się, że właściciel taksówki wystąpił o zmianę danych pojazdu w licencji, organ nie zmienił zdania. Sprawa trafiła na wokandę. Sąd  I instancji uznał, że główny inspektor transportu drogowego (GITD) powinien uwzględnić odwołanie taksówkarza. W jego ocenie samo naruszenie warunków posiadanej już licencji nie oznacza wykonywania transportu drogowego bez niej.
Od korzystnego dla taksówkarza wyroku GITD złożył skargę kasacyjną. NSA powziął jednak wątpliwość, czy wykonywanie transportu drogowego taksówką przy użyciu innego pojazdu niż określony w licencji, ale zgłoszonego we wniosku o zmianę jej treści, jest wykonywaniem transportu taksówką bez licencji. Podczas rozprawy pełnomocnik GITD przekonywał, że taksówkarz, który świadczy usługi w trakcie zmiany danych, robi to bez licencji i podlega karze. – Licencja jest udzielana konkretnej osobie na konkretny pojazd i ściśle określony obszar – tłumaczył radca prawny GITD Mirosław Montowski. Innego zdania był prokurator Lucjan Nowakowski reprezentujący Prokuraturę Generalną. Wskazując na pierwszeństwo wykładni językowej, podkreślił, że w języku polskim brak licencji oznacza, że ktoś jej nigdy nie posiadał, że wygasła lub została cofnięta. Sędziowie podzielili to stanowisko. Zgodnie z uchwałą wykonywanie transportu taksówką inną niż zapisana w licencji nie stanowi wykonywania go bez licencji. Jak podkreślił prezes Izby Gospodarczej NSA Andrzej Kisielewicz, uznanie stanowiska organu za słuszne oznaczałoby konieczność zawieszenia działalności na czas dokonywania zmian w licencji. W ocenie NSA grzywną nie można ukarać ani taksówkarza, który terminowo zgłosił zmianę w licencji i jest aktualizowana, ani tego, który tego obowiązku nie dopełnił. Jednak w tym drugim przypadku grozi cofnięcie licencji. Orzeczenie jest prawomocne. sygnatura akt II GPS 1/11 Zobacz serwisy: » Dobra Firma » Firma » Zakładanie firmy » Zezwolenia, licencje, koncesje i certyfikaty » Dobra Firma » Firma » Transport w firmie » Transport drogowy
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA