fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Amerykanie szachują Naftogaz

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Niespodziewany cios w ukraińskie plany zaszachowania Gazpromu likwidacją koncernu Naftogaz, zadała firma z USA
Merchant International pozwała ukraiński rząd przed trybunał w Strasburgu. W piśmie do premiera Nykoły Azarowa Amerykanie wyrazili sprzeciw wobec planów likwidacji koncernu i podziału na wyspecjalizowane spółki.
Wcześniej pozwem do sądu w Londynie Merchant uzyskał sądowy areszt części majątku Naftogazu (5,3 proc. akcji JKX&Gas - spółki należącej do Naftogazu). Jak podaje dziś "Kommersant-Ukraina", Amerykanie domagają się zwrotu 24,7 mln dol. długu (z odsetkami), który firma próbuje odzyskać od 1998 r.
Korzystny dla Merchant wyrok w tej sprawie wydał wyższy sąd gospodarczy w Kijowie, ale Naftogaz wyroku nie wykonał. Stąd pozew do międzynarodowego sądu w Londynie, który potwierdził ważność decyzji ukraińskiego sądu. Naftogaz złożył w tej sprawie apelację, ale na razie decyzja londyńskiego sądu blokuje ukraiński plan likwidacji Naftogazu. A ma ona kluczowe znaczenie w negocjacjach gazowych z Rosją. Skutkowałaby nieważnością dotychczasowych kontraktów z Gazpromem (nie ma firmy, nie ma umów). A to z kolei dawałoby Kijowowi wolną rękę w wyborze dostawcy paliwa oraz negocjowaniu nowych warunków. Do tego podział koncernu-molocha na oddzielne podmioty gospodarcze dałby dodatkowe 10-12 mld dol. dochodów do budżetu.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA