fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Kara dla Lone Star, więzienie dla byłego szefa

ROL
Sąd Najwyższy w Seulu uznał Lone Star winnym manipulacji cenami akcji. Amerykański fundusz został ukarany grzywną w wysokości 21 mln dolarów, na trzy lata został skazany były dyrektor Paul Yoo. Decyzja ta kończy długotrwałą bitwę prawną i toruje drogę do sprzedaży Korea Exchange Bank
Lone Star zakupił w 2003 r pakiet kontrolny w Korea Exchange Bank wartości 1,2 mld dolarów. Sąd uznał, że Paul Yoo, były dyrektor ds Korei Południowej w Lone Star, rozpowszechniał fałszywe pogłoski mające na celu obniżenie cen akcji oddziału kart kredytowych w KEB oraz KEB Credit Services – co umożliwiłoby wykupienie tych sekcji za dużo mniejsze pieniądze.
Paul Yoo został skazany na trzy lata więzienia, a Lone Star ukarano grzywną 25 mld wonów (21 mln dolarów). Prawo koreańskie przewiduje możliwość ukarania firmy, jeżeli jej dyrektor wykonawczy został uznany winnym. Południowokoreańska komisja finansowa uważa, że wyrok daje podstawę by sądzić, że Lone Star nie nadaje się na głównego udziałowca KEB. To daje początek działań, w wyniku których amerykański fundusz zostanie zobligowane do sprzedaży swojego 51 procentowego udziału. Lone Star chciał sprzedać swoje udziały Hana Financial Group Inc., jednak komisja finansowa wstrzymywała się z aprobatą tej decyzji dopóki sprawa była w sądzie.
Hana zgodziło się zapłacić 4,41 bilionów wonów (3,7 mld dolarów) za udziały w Korea Exchange Bank. Byłoby to największe w historii Korei Południowej przejęcie banku. Przejęcie KEB przez Hana wzmocniłoby firmę i ułatwiłoby konkurencję z Woori Finance Holdings Co., KB Financial Group Inc., jak i Shinhan Financial Group Co. Od lat Lone Star starał się sprzedać swoje udziały w KEB. W 2006 r fundusz próbował odsprzedać udziały  Kookmin Bankowi a w 2008 prowadził rozmowy z HSBC Holdings PLC. Transakcje nie doszły do skutku z powodu działań prawnych podważających pierwotny zakup akcji przez Lone Star, zarzuty unikania zapłacenia podatków oraz manipulacji ceną akcji.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA