fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak księgujemy grunt, który jest towarem

Grunty są z reguły środkami trwałymi firmy. Ale niekiedy mogą być towarem handlowym. Wówczas traktujemy je jako każdy inny towar
Kupuję grunty w celu wybudowania na nich budynków i ich sprzedaży. W tym roku rozpocząłem taką działalność. Prowadzę ewidencję w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Proces inwestycyjny jest rozłożony w czasie – przekracza rok. Kiedy wydatki na zakup tych gruntów mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik DF.Jeśli grunt jest środkiem trwałym, wydatków na jego nabycie nie zalicza się do kosztów podatkowych ani bezpośrednio, ani w formie odpisów amortyzacyjnych. Stają się one takim kosztem dopiero przy sprzedaży gruntu. Inaczej jest, gdy grunt spełnia definicję towaru handlowego – został zakupiony w celu odsprzedaży albo wybudowania na nim budynków lub budowli i sprzedaży takiej nieruchomości.Co prawda z art. 22 ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika reguła, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami (a do takich niewątpliwie zaliczymy koszty zakupu towarów) są potr...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA