fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Jak oceniamy swoje ubóstwo

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Najbardziej pesymistycznie swoją sytuację materialną oceniają m.in. mieszkańcy bogatego Dolnego Śląska, najbardziej optymistycznie - biednego Podlasia
Aż 10,4 proc. gospodarstw domowych w woj. lubuskim (najwyższy odsetek w Polsce) uznało stan swoich budżetów za najgorszy w pięciostopniowej skali - wynika z ostatnich publikacji GUS „Budżety gospodarstw domowych w 2010 r."
To subiektywne oceny, badani mogą sami określić swoją sytuację materialną jako złą, raczej złą, przeciętną, raczej dobrą czy bardzo dobrą.
Co ciekawe, takie „własne" odczucia nie zawsze pokrywają się z obiektywnymi miarami ubóstwa. Tak jest w przypadku woj. lubuskiego, bo "tylko" 4 proc. gospodarstw domowych w tym regionie zagrożonych jest skrajnym ubóstwem, a 4,8 proc. - ustawowym.
Podobnie pesymistyczną opinię o stanie swoich finansów mają gospodarstwa domowe z Dolnego Śląska i woj. Łódzkiego. Choć to w miarę zamożne województwa, odpowiednio 8,1 i 7,3 proc. mieszkańców uważa się za bardzo biednych. Tymczasem zagrożenie skrajnym ubóstwem to odpowiednio - 5,2 i 3,8 proc.
Za to najbardziej optymistycznie na swoje finanse patrzą mieszkańcy m.in. ubogiego województwa podlaskiego. Aż 4,8 proc. z nich - co jest najwyższym wskaźnikiem w Polsce - twierdzi, że ich sytuacja jest bardzo dobra. Jednocześnie tylko 4,8 proc. ocenia stan swoich budżetów za fatalny, tymczasem skrajnym ubóstwem zagrożonych jest prawie 9 proc. rodzin na Podlasiu.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA