fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Laury czterech sztuk Mazowsza

Alicja Knast
Fotorzepa
Laureatami 10. edycji nagrody zostali: poeta Krzysztof Boczkowski, fotograf Krzysztof Gierałtowski, muzykolog Alicja Knast i reżyser Iwan Wyrypajew. Nagrodę za Dzieło Życia dostał Wiesław Michnikowski.
Wczorajszego wieczoru  w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanych w czterech dziedzinach sztuki – literatury, muzyki, plastyki oraz teatru – za dzieła bądź kreacje, których premiera miała miejsce w 2010 r. Nagroda powołana została do życia przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2001 r. i ustanowiona dla artystów, którzy tworzą lub mieszkają na Mazowszu. Tegoroczna edycja była dziesiątą.
– Celem nagrody jest docenienie twórców, którzy rozsławiają region i pokazują jego potencjał dziełami, zdobywającymi uznanie daleko poza granicami województwa – mówił podczas gali wicemarszałek województwa mazowieckiego Marcin Kierwiński.
Przyznanie nagród w 10. edycji miało rewolucyjny charakter przynajmniej z trzech powodów. W kategorii Sztuki Plastyczne nominowano tylko dwie zamiast trzech osób – Katarzynę Kozyrę i Krzysztofa Gierałtowskiego. W kategorii Teatr wybrano samych reżyserów, w tym dwóch pochodzących zarówno spoza Mazowsza, jak i spoza Polski. Iwan Wyrypajew, nagrodzony za „Taniec Delhi" – sztukę zrealizowaną w Teatrze Narodowym na podstawie własnego tekstu, został pierwszym zagranicznym laureatem Nagrody im. C.K. Norwida. W dziedzinie Muzyka laur trafił zaś w ręce kuratorki Muzeum Chopina za fundamentalny wkład w uruchomienie i prowadzenie tej placówki.
Szczególnym momentem uroczystości była obecność jednego z najwybitniejszych mistrzów sceny Wiesława Michnikowskiego, który odebrał nagrodę Dzieło Życia.
Dzieło Życia: Wiesław Michnikowski
Urodził się w 1922 r. w Warszawie. Przez większość życia artystycznego związany był z Teatrem Współczesnym. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów obdarzonych niezwykłym talentem do tworzenia postaci charakterystycznych, wirtuoz monologu, piosenki i skeczu wielokrotnie nagradzany za  kreacje w filmie, teatrze telewizji i kabarecie. Doskonale znany ze scen kabaretowych Dudka, Szpaka i telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów. Dudek, czyli Edward Dziewoński, mówił o nim: „Wszystko umie, bo ma w sobie syntezę prawdy".
Literatura: Krzysztof Boczkowski
Jeden z najwybitniejszych i jednocześnie najmniej  docenionych poetów polskich. Ma na koncie 20 tomów wierszy, antologie oraz przekłady (m.in. T.S. Elliota „Ziemię jałową"). Emerytowany profesor medycyny, jest pionierem badań nad cytogenetyką człowieka. O zbiorze „Dźwięki i echo" autor mówi: „Są to wiersze starego poety o miłości, szczęściu i depresji". Przewodniczący kapituły literackiej nagrody Jarosław Klejnocki uzasadniał nominację Boczkowskiego, mówiąc: „To poeta egzystencji, który potrafi ukazać wielkie sprawy człowieka w jego małej codzienności".
Muzyka: Alicja Knast
Skończyła muzykologię na UAM w Poznaniu. Była wykładowcą London Metropolitan University. Jej działalność naukowa skupia się wokół instrumentologii, percepcji i psychologii muzyki oraz muzeologii. Od stycznia 2009 r. objęła stanowisko kuratora Muzeum Fryderyka Chopina. Sprawiła – jak powiedział przewodniczący kapituły muzycznej Jerzy Artysz, uzasadniając werdykt – że muzeum ma unikalny i światowy charakter. Sama laureatka powiedziała, cytując Leszka Kołakowskiego, że dla niej zachowanie dziedzictwa to również jego kreowanie.
Sztuki plastyczne: Krzysztof Gierałtowski
Czołowy przedstawiciel współczesnej fotografii polskiej, twórca przenikliwych portretów, a także  wybitny interpretator ludzkiej twarzy. W swoim bogatym i aktywnym życiu fotografował modę, robił liczne reportaże z zakładów pracy, realizował również kampanie reklamowe. Jest autorem liczącej ponad 80 tys. negatywów kolekcji „Polacy, portrety współczesne". Jak powiedział laureat, dziękując za przyznany mu laur:
– Fotograf, który od 50 lat portretuje Polaków, wpisuje się na swój sposób w szeroko rozumianą tradycję reprezentowaną przez patrona nagrody.
Teatr: Iwan Wyrypajew
Reżyser, aktor, dramaturg i scenarzysta, urodzony w 1974 r. w Irkucku, nazywany najodważniejszym buntownikiem rosyjskiej sceny teatralnej. Jego trzy najważniejsze utwory „Tlen", „Księga rodzaju 2" i „Lipiec" grane są w całej Europie. Ten ostatni spektakl brany był również pod uwagę przy tworzeniu listy nominowanych. Jeden z dwóch obcokrajowców, którzy tworzą w naszym mieście (obok reżysera „Naszej klasy" Ondreja Spisaka). Według uzasadnienia przewodniczącego kapituły Lecha Śliwonika: „Twórca, który wierzy w teatr i wierzy w tekst".
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA