fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kolejny bank zainteresowany przejęciem Millennium

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Włoski bank Intesa może być czwartym chętnym do kupna Banku Millennium
Włoski bank Intesa Sanpaolo jest zainteresowany przejęciem polskiego Banku Millennium wystawionego na sprzedaż przez portugalskiego właściciela, BCP – podał Reuters, powołując się na anonimowe źródła.
Rzecznik Intesy odmówił komentarza.
W poniedziałek wieczorem BCP potwierdziło, że wstępne oferty złożyło trzech inwestorów. Według naszych informacji są to dwa polskie banki: PKO BP i Pekao, oraz francuski BNP Paribas. BCP podało także, że oprócz złożonych formalnie trzech ofert kilku innych inwestorów zgłosiło werbalne zainteresowanie udziałami w polskim banku. BCP ma 65,5 proc. akcji Millennium wartych ok. 3,5 mld zł.
Według naszych ustaleń najpoważniejszym kandydatem do kupna większościowych udziałów jest BNP Paribas, który w ubiegłym roku starał się przejąć Bank Zachodni WBK, ale przetarg na ten bank wygrał hiszpański Santander.
– BNP jest wśród chętnych, ale wszystko zależy od ceny, jaką trzeba będzie zapłacić. Przechodzimy przez trudne czasy i decyzje trzeba podejmować po bardzo dokładnej analizie – mówi osoba zbliżona do francuskiego banku. Dodaje, że BNP nie przymierza się do kupna Kredyt Banku, który również ma być sprzedany.
– W sprawie sprzedaży Kredyt Banku nie ma otwartego procesu, trwają dwustronne rozmowy, w których uczestniczy tylko KBC i Santander – mówi nasz rozmówca.
Przedstawiciele francuskiego banku ograniczają się do ogólnego stwierdzenia.
– Polska jest dla nas bardzo ważna, to duży rynek cechujący się wysokim wzrostem – mówi Jean-Laurent Bonnafe, dyrektor zarządzający BNP Paribas.
Intesa Sanpaolo – drugi co do wielkości bank włoski o aktywach sięgających 644 mld euro – była wcześniej wymieniana jako potencjalny chętny do przejęcia banku w Polsce, jednak w ostatnich czasach włoskie banki są w trudnej sytuacji. Agencja Standard & Poor'a obniżyła rating kilku z nich – w tym Intesy – po tym jak wcześniej ścięła ocenę wiarygodności kredytowej Włoch.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA