fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Jak udzielić pierwszej pomocy

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Ponad połowa młodych ludzi nie udzieliłaby pierwszej pomocy samodzielnie. 63 procent nie zrobiłoby tego, ponieważ boi się, że mogłoby zaszkodzić poszkodowanemu. W czwartek ruszyły testowe kursy ratowania życia w dwunastu warszawskich szkołach
W sierpniu instytut 4P research mix na zlecenie Grupy LUX MED przeprowadził wśród młodzieży internetową ankietę na temat pierwszej pomocy. Wyniki pokazują, że choć młodzi ludzie zdają sobie sprawę, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, to część z nich boi się podejmować działania - głównie ze względu na bezpieczeństwo poszkodowanego. Aż 84 proc. badanych chce się jednak nauczyć udzielania pierwszej pomocy, a 96 proc. uważa, że takie zajęcia powinien prowadzić wykwalifikowany instruktor ratownictwa.
Wyniki wskazują też, że 2/3 młodych ludzi nie jest do końca pewne, jak zachować się udzielając pierwszej pomocy, choć ponad połowa twierdzi, że nieźle się orientuje na czym pierwsza pomoc polega (58 proc.) i ocenia swoje umiejętności jako raczej wystarczające (54 proc.). Znacznie gorzej młodzież wypada natomiast w szczegółowych pytaniach, np. jak zatamować krwotok, w jakiej pozycji ułożyć rannego, jakie czynności wykonać na miejscu wypadku. Tylko 24 proc. ankietowanych potrafiło prawidłowo odpowiedzieć na wszystkich pięć pytań z tego zakresu. Oznacza to, że nawet jeśli młodzi ludzie deklarują, iż mają wiedzę, to gdyby znaleźli się w sytuacji wymagającej działania, pierwszej pomocy by nie udzielili lub nie zachowaliby się prawidłowo. Jednocześnie prawie cała młodzież (99 proc.) uważa, że każdy człowiek, a nie tylko wykwalifikowany personel, powinien umieć podjąć działania ratujące życie.
- Młodzi ludzie mają zróżnicowane, czasami ambiwalentne postawy wobec norm, przepisów i obowiązków. Charakteryzują się jednak empatią w stosunku do innych, co przejawia się m.in. w pozytywnych postawach wobec udzielenia pierwszej pomocy. Zdecydowana większość docenia społeczną wagę takich zachowań i chciałaby umieć kompetentnie pomagać – komentuje wyniki badań dr Paweł Wójcik, wiceprezes firmy 4P Research Mix, która przeprowadziła badania.
Młodych ludzi przeszkoli Akademia Ratownictwa Grupy Lux Med. - Chcemy wesprzeć szkoły, dając młodzieży do dyspozycji nasz potencjał, wiedzę i umiejętności – mówi Anna Rulkiewicz, prezes grupy Lux Med.
Pierwszy etap akcji „Umiem pomóc" ruszył w czwartek i obejmuje warsztaty dla młodzieży z 12 warszawskich szkół. Zostaną przeprowadzone do końca semestru. Specjaliści Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED przeszkolą klasy drugie dziewięciu liceów i jednego technikum. Testowo w przedsięwzięciu wezmą udział również dwa gimnazja. Czterogodzinne zajęcia odbędą się w ramach przedmiotu Przysposobienie Obronne (Edukacja dla Bezpieczeństwa).
- Chcemy na przykładzie szkół Warszawy zebrać doświadczenia i przekonać się co dla młodzieży jest najtrudniejsze. To pomoże nam przy planowaniu i realizacji akcji na szerszą skalę w późniejszym etapie – tłumaczy Rulkiewicz.
Wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach, zostaną też wyposażone w plansze szkoleniowe, które będą służyć młodzieży. Uczniowie dostaną potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA