fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Kulczyk Investments stworzył nową grupę doradców,

Jan Kulczyk
Fotorzepa, Magdalena Jodłowska
Kulczyk Investments stworzył nową grupę doradców, dowiedziała się „Rz”. Lobbing, kontakty i ocena strategii to główna rola VIP. To pierwsza polska firma, która idzie drogą międzynarodowych koncernów
Kulczyk Investments (KI) powołał międzynarodową radę doradców – dowiedziała się "Rz". Znaleźli się w niej trzej byli politycy: Aleksander Kwaśniewski, James L. Jones i Horst Koehler. Nieprzypadkowo spotkali się oni z przedstawicielami grupy na ostatnim Forum Ekonomicznym w Krynicy. – Na forum miało miejsce pierwsze oficjalne spotkanie rady – mówi nasz rozmówca.
Marta Wysocka, rzeczniczka KI, odmówiła komentarza w tej sprawie. Ale według naszych informacji międzynarodowi doradcy są grupie potrzebni, by wspólnie przedstawiać zarządowi analizy działalności spółki, zajmować się oceną strategii i odpowiadać za międzynarodowe kontakty w świecie biznesu czy działania lobbingowe. Mają się spotykać cztery razy w roku lub ad hoc w razie pilnych decyzji inwestycyjnych. Nasi rozmówcy nie chcieli zdradzić, jakie będą pobierać wynagrodzenie.
Zagraniczna praktyka pokazuje, że rady doradców to grupy konsultacyjne, które nie mają w spółkach statusu prawnego. W ich skład wchodzą osoby z doświadczeniem w polityce, finansach i stosunkach międzynarodowych. Te ciała doradcze działają przy globalnych korporacjach, takich jak Lockheed Martin czy Boeing. Znani politycy coraz częściej po zakończeniu kariery przenoszą się do biznesu – takim przykładem stało się m.in. przejście Gerharda Schroedera do zarządu kontrolowanego przez Rosjan Nord Stream po zakończeniu kadencji kanclerskiej. Z kolei były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair został zatrudniony przez amerykański bank J.P. Morgan. Reprezentował interesy tego banku m.in.w Libii.
Kulczyk Investments jest pierwszą polską firmą, która zatrudnia tak znane osoby. Firma chce się globalnie rozwijać w energetyce i w sektorze zasobów naturalnych. W Polsce Jan Kulczyk przedstawił plan stworzenia prywatnej firmy energetycznej. Dotychczas bez powodzenia startuje w prywatyzacjach w tym sektorze –  nie udało się jej przejąć np. Enei czy Energi.
Nieoficjalnie wiadomo, że Aleksander Kwaśniewski ma odpowiadać za kontakty grupy na Wschodzie. Ukraina, oprócz Syrii i Brunei, jest jednym z krajów, w których giełdowa spółka Kulczyk Oil Ventures szuka ropy i gazu. Wspólnie z J.P. Morgan inwestor poszukuje też złóż złota w Afganistanie. Drugi z doradców KI to James L. Jones, emerytowany generał marines, były doradca kancelarii prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego. Jones był również dowódcą NATO. Do jego kompetencji będą należały kontakty z krajami w Azji, a zwłaszcza w Afganistanie. Z kolei Horst Koehler, były prezydent RFN i dyrektor zarządzający MFW, ma wspomagać interesy biznesmena w Afryce.
Wczoraj koncern piwny SAB—Miller, w którym Kulczyk ma 3,2 proc. udziałów, poinformował, że przejmuje za 10,2 mld dol. australijski browar Foster's. Wartość rynkowa udziałów Kulczyka w SABMiller (3,2 proc.) to około 1,8 mld dol.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA