fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

VAT od auta używanego w celach prywatnych

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Firmy, które pozwalają pracownikom używać służbowych aut do celów prywatnych, powinny tę usługę opodatkować. Dobrze, by zrobiły to, nim zawita do nich urząd skarbowy
Urzędy skarbowe interesują się tym, jak rozliczany jest w firmach prywatny użytek samochodów osobowych. I choć Ministerstwo Finansów oraz izby skarbowe zgodnie twierdzą, że nie nakazywały przeprowadzania specjalnych kontroli w tym zakresie, to urzędy skarbowe - jak wynika z przekazanych Rz" informacji - i tak to robią, przy okazji rutynowych działań.
- Kontrole prowadzone przez Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu raczej nie są ukierunkowane na konkretną nieprawidłowość. Tematy takie jak opodatkowanie użytkowania pojazdów służbowych do celów prywatnych badane są w trakcie kontroli obejmujących pełne rozliczenia podatkowe: CIT, VAT, PIT. Ten sposób postępowania jest najbardziej ekonomiczny z punktu widzenia właściwego prowadzenia kontroli - zapewnia Marianna-Wojtowicz, naczelnik tamtejszego urzędu.
- W okresie od 1 stycznia do 26 sierpnia 2011 r. przeprowadzono łącznie kontrole 392 okresów rozliczeniowych w zakresie CIT, VAT i PIT, podczas gdy w tym samym okresie 2010 r. kontrole te objęły 284 okresy rozliczeniowe - twierdzi Cecylia Ruskowska, p.o. naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie.
- Urząd zapowiedział u nas kontrolę prywatnego użytku samochodów służbowych i trochę boimy się jej efektów - mówi pracownik dużej firmy we wschodniej Polsce.
Problem nie ogranicza się do konieczności naliczania VAT od nieodpłatnego świadczenia usług. Istotny jest także na gruncie podatków dochodowych, także PIT, bo prywatny użytek pojazdu zarejestrowanego na pracodawcę jest przychodem pracownika (art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Niestety, dla przedsiębiorców nie jest żadnym wytłumaczeniem to, że np. w VAT nie ma przepisu, który powiedziałby, jak ustalać prywatny użytek.
- Jeśli podatnik obciąża finansowo pracowników z tytułu wykorzystania samochodów do celów prywatnych, mamy do czynienia ze zwykłym świadczeniem usług, w którym opodatkowana jest kwota pobierana od pracowników. Choć wówczas gdy jest ona zaniżona,organ podatkowy może szacować podstawę opodatkowania według art.32 ustawy o VAT - mówi Jerzy Martini, partner w kancelarii Baker & McKenzie.
Firmy powinny przyjrzeć się wykorzystaniu aut służbowych, zanim zrobi to fiskus
- Wyjaśnia, że w wypadku nieodpłatnego udostępniania samochodów pracownikom na ich cele prywatne czynność taka będzie opodatkowana na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT z tytułu wykorzystania majątku przedsiębiorstwa do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. W takim wypadku zdecydowanie trudniej jest obliczyć podstawę opodatkowania (jest nią koszt świadczenia usługi poniesiony przez podatnika).
Podatnicy, którzy do tej pory nie opodatkowywali VAT nieodpłatnego użytku samochodów przez pracowników, powinni dokonać stosowanej korekty rozliczeń, nie czekając na kontrolę. Warto też pamiętać o obowiązku rozpoznania przychodu z tytułu udostępnienia samochodów do celów prywatnych w PIT.
Czytaj też artykuły:
 
Zobacz więcej w serwisie:
 
Więcej w poradniku:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA