fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca

Firmy wspierają kariery kobiet

Kobiety w czołowych firmach mogą liczyć na wsparcie rozwoju kariery
PhotoXpress
W ankiecie GPW 42 proc. spółek przyznało, że nic nie robi, by zwiększyć udział kobiet w zarządzie. Ale przybywa firm, które chcą wesprzeć kariery pracownic
Jeśli firma ma skutecznie wspierać różnorodność swych kadr menedżerskich, to najważniejsze jest zaangażowanie zarządu – podkreślała Grażyna Utrata, członek zarządu w Banku BPH, podczas jednego z biznesowych paneli Kongresu Kobiet.
Z badań Giełdy Papierów Wartościowych wynika jednak, że o to zaangażowanie nie jest łatwo – 42 proc. ankietowanych firm przyznało, że nie podejmują żadnych działań, by zwiększyć udział kobiet w swych władzach. Według ankiety w zarządach giełdowych spółek kobiety stanowią tylko 12 proc., a wśród prezesów zaledwie 6 proc.
Olga Grygier-Siddons, prezes firmy doradczej PwC w Polsce, ocenia, że od czasu kryzysu finansowego kwestia różnorodności w zarządach straciła na znaczeniu dla wielu szefów firm, którzy koncentrują się na bieżących problemach. Zdaniem Beaty Jarosz, członkini zarządu GPW, lepiej sytuacja wygląda w spółkach kierowanych przez kobiety.
– Różnorodność sprawia, że firma buduje dodatkową wartość intelektualną. Przy czym nie chodzi tylko o różnorodność płci, ale także wieku, wykształcenia, doświadczeń oraz kultur – podkreślała Irena Eris współzałożycielka Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris
Firma doradcza McKinsey & Company wymienia 13 praktyk, które wspierają różnorodność w firmach, a wraz nią i kariery kobiet. Kluczowe jest zaangażowanie zarządu, ale powinno się ono przejawiać w konkretnych działaniach.
Grażyna Utrata mówiła, że zarząd BPH podczas kwartalnych spotkań z menedżerami obok kwestii związanych z biznesem przedstawia też dane dotyczące udziału kobiet na kierowniczych stanowiskach w banku i nowe propozycje wsparcia kobiecych karier. Wśród najnowszych jest wdrożenie telepracy i pilotażowy projekt coachingu dla kobiet, które mają szanse awansować w ciągu kilku lat na najwyższe stanowiska, stając się wzorem kariery dla młodszych koleżanek.
– Mamy telepracę, program coachingu dla utalentowanych kobiet i staramy się im ułatwić powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – podkreślała Jolanta Kalecińska, partner w kancelarii White & Case, która sama włącza się w programy dla młodych prawniczek, by wesprzeć ich wiedzą jak budować karierę.
 
Jak kanarki w kopalni, czyli dlaczego powinny rozwijać kobiece talenty menedżerskie i wspierać pracownice - rozmowa z Sandrine Devillard, dyrektorem w paryskim biurze McKinsey & Company.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA