fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rpkom

Przegląd prasy – wtorek 20 września

[srodtytul]Financial Times [/srodtytul]
France Telecom rozpoczyna sprzedaż szwajcarskiego Orange
Daniel Thomas, Anousha Sakouim Daniel Schaefer
Czwarty co do wielkości concern telekomunikacyjny w Europie rozpocznie proces sprzedaży szwajcarskiej spółki komórkowej w tym tygodniu i zakończy jeszcze w tym roku. Transakcja może mu przynieść 1,5 mld euro. Szczegóły ofert i zaproszenia do udziału wysłane zostały do 12 potencjalnych nabywców. Szwajcarska spółka prawdopodobnie przyciągnie uwagę funduszy m.in. Apax, Bain, TPG, EQT, Carlyle, Adwent, czy Providence. Szwajcarski Orange jest trzecim co do wielkości operatorem komórkowym w kraju.
http://www.orange.com/en_EN/group/global_footprint/countries/eme/switzerland/switzerland-gn.jsp (dostęp po zalogowaniu)
[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]
Niech internet pozostanie anonimowy
Wojciech Wiewiórowski
Jeśli powinniśmy ujawniać swoje dane w sieci, to dlaczego nie w telefonii czy chodząc po ulicy? Internet to narzędzie komunikacji o charakterze anonimowym i dobrze, by tę cechę zachował. Część portali społecznościowych zakazuje tworzenia sztucznych profili, ale jeśli jakiś serwis umożliwia założenie konta anonimowego, to takie rozwiązanie jest zgodne z obowiązującym prawem. Dlaczego podobnych wymogów nie wprowadzono na potrzeby komunikacji pocztowej lub telefonicznej, gdzie też nie zawsze można mieć pewność co do tożsamości nadawcy i odbiorcy?
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=378501 (dostęp płatny)
Solorz-Żak podkręca Internet
Michał Fura
Nowy właściciel Polkomtela zastanawia się nad objęciem sterów w firmie. Łączy też spółki budujące szybką sieć. To odpowiedź na konkurencyjny sojusz dwóch komórkowych gigantów: T-Mobile i Orange. Banki, które zgodziły się sfinansować przejęcie Polkomtelu za 18 mld zł, chcą, by to Zygmunt Solorz-Żak osobiście stanął na czele spółki, obejmując stanowisko jej prezesa, wynika z informacji „DGP". Co na to Solorz-Żak? To jeden z rozważanych przez niego scenariuszy. – Nie będę na ten temat spekulował – mówi „DGP". I dodaje: – Cierpliwie czekamy na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dopiero potem będziemy decydować o obsadzie kluczowych stanowisk w zarządzie i radzie nadzorczej.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=378490 (dostęp płatny)
Tablety dla każdego ucznia
oprac.PC
Wszyscy pierwszoklasiści z Turkmenistanu – w sumie ponad 100 tys. dzieci – otrzymali darmo tablety od chińskiej firmy Lenovo. W ten sposób Pekin próbuje kupić przychylność władz w Aszchabadzie, mając nadzieję na podpisanie kolejnych kontraktów na dostawy surowców energetycznych.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=378422 (dostęp płatny)
[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]
Nie pogadasz w GaduAir. Gadu-Gadu zamyka swoją telefonię komórkową
Przemysław Poznański
GG Networks, operator komunikatora Gadu-Gadu, zamyka wirtualną telefonię GaduAir. "Decyzja ta jest podyktowana brakiem możliwości pełnej realizacji celów założonych przez spółkę" - czytamy w komunikacie. Chodzi o to, że zdaniem spółki struktura polskiego rynku komórkowego utrudnia odniesienie sukcesu niezależnym operatorom MVNO (wirtualnym, czyli nieposiadającym infrastruktury, a działającym na infrastrukturze innych graczy), nawet jeśli oferują oni atrakcyjne warunki.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10317372,Nie_pogadasz_w_GaduAir__Gadu_Gadu_zamyka_swoja_telefonie.html
[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]
NFI Midas przejmuje Aero2 i robi emisję
Łukasz Dec
Fundusz kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka planuje wyemitować ponad 1,77 mld akcji z prawem poboru. Pieniądze pójdą na sfinansowanie zakupu firmy Aero2 i budowę ogólnopolskiej sieci szybkiego mobilnego dostępu do Internetu.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/715106_NFI_Midas_przejmuje_Aero2_i_robi_emisje.html (dostęp płatny)
NFI Midas: Fundusz wyemituje 1,77 mld akcji
Łukasz Dec
Nawet o 14 proc. rósł wczoraj kurs akcji NFI Midas na wieść o przejęciu spółki Aero2, która buduje mobilną sieć szybkiego Internetu. Fundusz kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka przeprowadzi emisję 1,77 mld akcji z prawem poboru, środki z której sfinansują to przejęcie. Resztę pozyskanych pieniędzy spółka przeznaczy na rozwój sieci telekomunikacyjnej.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/715081_NFI_Midas:_Fundusz_wyemituje__177_mld_akcji.html (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Grupa Solorza stawia na Internet
Łukasz Dec NFI Midas kupił Aero2, dzięki czemu łatwiej pozyska środki na rozwój sieci mobilnego dostępu. Zygmunt Solorz-Żak po przejęciu Polkomtela wykorzysta sieć operatora do sprzedaży usług internetowych. Fundusz kupił Aero2 za kwotę 548 mln zł. Transakcja stanowi jedynie przemeblowanie w portfelu Zygmunta Solorza-Żaka, który kontroluje wszystkie zaangażowane w nią podmioty. Wniesienie Aero2 do giełdowego funduszu oznacza większe niż do tej pory możliwości pozyskania środków na rozwój na rynku finansowym. Dla właściciela zaś upłynnienie aktywów, które teraz może sprzedać na rynku publicznym.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1079331_Grupa_Solorza_stawia_na_Internet.html (dostęp płatny)
Punkty karne za kulig, komórkę i brak pasów
Agata Łukaszewicz
Resort spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie kar dla kierowców. Za niektóre wykroczenia będzie groziło więcej punktów niż obecnie. Zmianę przepisów odczują też z pewnością amatorzy telefonicznych rozmów za kierownicą. Do tej pory złapani przez drogówkę dostawali mandat – 200 zł, ale bez punktów karnych. Teraz będzie ich pięć.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1079229_Punkty_karne_za_kulig_komorke_i_brak_pasow.html (dostęp płatny)
Źródło: rpkom.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA