fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

JP Morgan też winny

Bloomberg
Finansowy gigant przyczynił się do kryzysu finansowego wprowadzając dużych inwestorów w błąd. Bank zgodził się zapłacić ponad 150 mln dol. kary
Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (SEC) pozwała JP Morgan twierdząc, że instytucja znacznie przyczyniła się do ostatniego kryzysu finansowego. Chodzi o sprzedaż klientom instrumentów dłużnych opartych na ryzykownych wierzytelnościach hipotecznych CDO.
Dotychczas główną odpowiedzialnością za rozpętanie kryzysu obarczano Goldman Sachs i Deutche Bank. Opinia zwłaszcza tego pierwszego bardzo przez to ucierpiała. Jednak wydaje się, że wizerunek JP Morgan nie powinien doznać aż tak wielkiego uszczerbku  jak to miało miejsce w przypadku Goldman Sachs.
Jak zaznacza SEC JP Morgan w przeciwieństwie do Goldman Sachs nie działał  w sposób zamierzony, a komisja dopatruje się w jego ruchach jedynie niedbalstwa. Na korzyść banku działa fakt, że instytucja sama inwestowała w wadliwe papiery w wyniku czego poniosła straty wynoszące 900 mln zł. Najwyraźniej SEC uznał, że bankierzy igrając finansowym ogniem wystarczająco się już poparzyli, zasądzając skromną jak na tę skalę szkód karę 153 mln dol.
Najwyraźniej odmiennego zdania jest federalny regulator rynku kredytowego – Narodowa Unia Kredytowa (NCUA), która pozwała JP Morgan i Bank of Scotland za to, że sprzedawały swoim klientom bezwartościowe instrumenty zabezpieczone hipotekami nie informując ich o ryzyku. NCUA domaga się od banków 800 mln dol. odszkodowania.
Karę nałożona przez SEC JP Morgan zgodził się zapłacić, ale trudno oczekiwać podobnej reakcji na roszczenia NCUA.  Wcześniej amerykański regulator rynku nałożył 550 mln dol. kary na Goldman Sachs.
Znacznie dotkliwsze od kar wydaje się być utrata dobrej opinii. W kwietniu Stała Podkomisja Śledcza Senatu Stanów Zjednoczonych, która bada przyczyny kryzysu finansowego opublikowała raport, który nie pozostawił suchej nitki na bankach Goldman Sachs i Deutche Bank. Instytucje finansowe zostały obarczone odpowiedzialnością za wywołanie kryzysu z premedytacją sprzedając śmieciowe CDO swoim klientom. Liczący 640 stron raport pod tytułem „Wall Street i kryzys finansowy: Anatomia zapaści"  jest efektem dwuletniego śledztwa dotyczącego przyczyn ostatniego kryzysu finansowego, który rozpoczął się od zapaści na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA