fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Rośnie zatrudnienie, bo zadań przybywa

PricewaterhauseCoopers obroniła pierwsze miejsce pod względem liczby zatrudnianych doradców podatkowych oraz wysokości przychodów. Na zdjęciu partnerzy działu doradztwa podatkowego i prawnego: Hubert Jądrzyk, Iwona Smith (partner zarządzający), Mike Ahern, Katarzyna Czarnecka-Żochowska, Camiel van der Meij, Tomasz Barańczak, Keith Sinclair
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Największą liczbę doradców podatkowych zatrudnia PricewaterhouseCoopers. Tuż za nim uplasowały się pozostałe firmy z tzw. wielkiej czwórki
W tym roku obyło się bez niespodzianek, największe firmy potwierdziły swoją pozycję. PricewaterhouseCooper po raz kolejny zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu, zatrudniając 122 doradców oraz dziesięć innych osób uprawnionych do  świadczenia usług doradztwa, podczas gdy rok wcześniej było to odpowiednio 114 i 11 osób.
Drugie miejsce zajęła spółka Deloitte, która także przekroczyła w tym roku liczbę 100 zatrudnianych doradców podatkowych. Na rzecz Deloitte pracowało ich 105 oraz cztery inne osoby uprawnione. W poprzednim roku było to odpowiednio 96 doradców oraz 13 innych osób.
Na trzecim miejscu uplasowała się firma KPMG, zatrudniając 89 doradców i aż 23 osoby uprawnione do świadczenia czynności doradztwa. Czwarte miejsce, jak rok wcześniej, zajęła spółka Ernst & Young.
Na piątym miejscu uplasowała się spółka MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Na szóstą pozycję awansowała kancelaria Roedl Majchrowicz-Bączyk, która w ubiegłym roku była siódma.
Tuż za nią znalazł się w tej edycji rankingu Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy. Dalsza część pierwszej dziesiątki pozostała bez zmian: ósme miejsce zajęła firma Accreo Taxand, dziewiąte – TPA Hortwath Sztuba Kaczmarek, dziesiąte – Ożóg i Wspólnicy.
Na 11. z 13. awansowała firma ECDDP. Za najszybciej rozwijającą się firmę należy uznać kancelarię Paczuski & Taudul, która awansowała w tym roku z miejsca 17. na 12., podczas gdy przed dwoma laty była 24.
Znaczący awans odnotowały też kancelaria Salans (z 25. na 16. miejsce) oraz kancelaria Parulski i  Wspólnicy (z 43. na 29. miejsce).
Co ważne, większość kancelarii i spółek doradztwa podatkowego z naszego zestawienia zwiększyła liczbę zatrudnianych doradców podatkowych w stosunku do poprzedniego roku. Sprawiła to zarówno rekrutacja nowych osób, jak i zdobywanie uprawnień doradczych przez dotychczasowych pracowników.
Opinia: Maciej H. Grabowski, wiceminister finansów
Współpraca Ministerstwa Finansów z samorządem doradców podatkowych przebiega bardzo dobrze. Cenimy sobie profesjonalizm przedstawicieli tego środowiska, o czym świadczy m.in. wkład korporacji w prace legislacyjne związane z nowelizacją ustaw podatkowych.
Wiele uwag zgłoszonych przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych zostało uwzględnionych przy zmianie przepisów ustawy o VAT oraz innych regulacji. Jednym z większym wydarzeń ubiegłego roku było powołanie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego nowej kadencji.
Należy też odnotować wejście w życie znowelizowanej ustawy o doradztwie podatkowym, która wdrożyła do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy usługowej.
Przypomnijmy, że dzięki nowym przepisom doradcy zyskali m.in. prawo prowadzenia działalności gospodarczej oraz świadczenia usługi w innym zakresie niż doradztwo podatkowe, pod warunkiem iż nie jest to działalność sprzeczna z zasadami etyki zawodowej i nie powoduje konfliktu interesu między poszczególnymi rodzajami działalności.
Doradcy mogą też teraz udzielać porad w sprawach dotyczących obowiązków celnych i egzekucji administracyjnej oraz występować w charakterze pełnomocników w takich sprawach. Nowelizacja ustawy wprowadziła też immunitet materialny dla doradców podatkowych. Była oczekiwana przez środowisko, gdyż miała na celu ograniczenie barier w prowadzeniu działalności usługowej.
W listopadzie 2010 r. weszło w życie m.in. rozporządzenie ministra finansów w sprawie Komisji Egzaminacyjnej i przeprowadzenia egzaminu na doradcę podatkowego, które uregulowało zasady działania komisji oraz regulamin przeprowadzania egzaminu. Dodatkowo uregulowano także zasady odbywania praktyk zawodowych. W najbliższym czasie nie planujemy kolejnych zmian w ustawie.
Opinia: Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych
Doradztwo podatkowe stało się w ostatnich latach trwałym elementem rzeczywistości gospodarczej. Dla coraz liczniejszej grupy przedsiębiorców oczywista stała się bieżąca współpraca z doradcami. Niewątpliwie sprzyja temu zauważalna poprawa koniunktury w polskiej gospodarce, ale także to, że dla rodzimych przedsiębiorców naturalnym obszarem działalności stało się terytorium całej Unii Europejskiej.
To zaś oznacza konieczność funkcjonowania w ramach różnych jurysdykcji podatkowych, a zatem w naturalny sposób pojawia się potrzeba pracy z doradcami. Duży wpływ na sytuację, a przede wszystkim na postrzeganie tego zawodu, miały zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym wprowadzone w 2010 r.
Typowym przykładem takiej zmiany są regulacje dotyczące ochrony tajemnicy zawodowej. Obecnie poziom ochrony tajemnicy zawodowej doradcy jest w istocie taki sam jak w przypadku radcy prawnego czy adwokata. Ustawa wprowadziła też inne ważne zmiany, które wzmocniły status zawodu.
Wcześniej doradcy mogli reprezentować podatników w sprawach z zakresu zobowiązań podatkowych. Obecnie mogą reprezentować podatników przed sądami administracyjnymi także w sprawach dotyczących obowiązków celnych oraz egzekucji administracyjnej. Uważamy, że doradca podatkowy zdał egzamin jako pełnomocnik podatnika reprezentujący go w sądzie administracyjnym.
Sądzimy, że w związku z tym zasadne byłoby rozszerzenie tych uprawnień w niedługiej przyszłości o sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Krajowa Rada Doradców Podatkowych aktywnie promuje wiedzę o zawodzie doradcy podatkowego zarówno wśród przedsiębiorców, jak i młodzieży.
W pierwszym przypadku chcemy wzmocnić wizerunek doradcy jako wszechstronnego partnera w biznesie. W drugim – będziemy zachęcać młodych ludzi do wstępowania w nasze szeregi. Zresztą już obecnie widać, że zawód ten jest postrzegany jako atrakcyjny wśród studentów, o czym świadczy coraz większa liczba osób przystępujących do egzaminu na doradcę podatkowego.
Największe firmy według liczby doradców podatkowych
 
Czytaj więcej w artykułach:
 
Zobacz cały ranking:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA