Świat

Szczyt Unia-Rosja bez przełomu

Barroso, Putin, Solana, Socrates na szczycie UE-Rosja
AFP
Ostatni dla Władimira Putina na stanowisku rosyjskiego prezydenta szczyt Unia-Rosja nie przyniósł przełomu w kwestiach, które dzielą Moskwę i Brukselę, chociaż jego uczestnicy określili swe rozmowy jako "otwarte, szczere i produktywne".
Putin spotkał się w Mafrze w Portugalii z unijnymi przywódcami: przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, premierem przewodniczącej w tym półroczu Portugalii Jose Socratesem oraz wysokim przedstawicielem ds. polityki zagranicznej Javierem Solaną.
Nie było mowy o nowym porozumieniu o współpracy, które blokuje Polska domagająca się zniesienia embarga na mięso, podpisano za to umowę o zwiększeniu eksportu stali z Rosji do UE i uzgodniono utworzenie wspólnego systemu wczesnego ostrzegania w sprawach energetycznych. Miałby on być uruchamiany w przypadku przerw w dostawach gazu i ropy z Rosji, przesyłanych przez Ukrainę i Białoruś. Przed rozpoczęciem rozmów na jednodniowym szczycie premier Socrates oświadczył, że dobre i stabilne stosunki Unii Europejskiej i Rosji są wkładem nie do przecenienia w pokój na świecie.
Przedstawiciele Rosji wyrazili optymizm w sprawie rozstrzygnięcia kwestii blokującej podpisanie nowego porozumienia - zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Optymizm, jak zaznaczają, wiążą ze zmianą rządu w Polsce. Obecny na szczycie Unia-Rosja przedstawiciel prezydenta Rosji ds. rozwoju kontaktów z UE Siergiej Jastrzembski powiedział, że strona polska zaakceptowała przyjęcie inspektorów w polskich zakładach eksportujących mięso do Rosji. To, jak pisze Associated Press, mogłoby utorować drogę do nowego porozumienia Unia-Rosja. Doniesienia strony rosyjskiej o tym, że Polska zgodziła się na rosyjskie inspekcje, zdementowało polskie MSZ. Stanowisko Polski dotyczące embarga Federacji Rosyjskiej na polskie produkty żywnościowe nie uległo zmianie - oświadczyła minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. Podkreśla, że dopiero zwolnienie embarga umożliwi ewentualne kontrole rosyjskich służb weterynaryjnych w polskich zakładach. Podczas konferencji prasowej w Mafrze Putin, zapytany o plany rozmieszczenia przez Waszyngton elementów tarczy antyrakietowej w Europie Wschodniej, przeprowadził paralelę między amerykańskim planem a kryzysem kubańskim z roku 1962. "Dla nas, technologicznie, sytuacja jest taka sama" - dodał Putin, mając na myśli okres ostrego napięcia między USA a ZSRR w dniach 16-27 października 1962 roku, wywołany wykryciem przez Amerykanów obecności na Kubie sowieckich rakiet średniego zasięgu. Dodał jednak, że napięcie obecnie jest o wiele mniejsze, gdyż stosunki rosyjsko-amerykańskie rozwinęły się od czasu zimnej wojny. Putin podkreślił też, że jest przekonany, że Waszyngton przysłuchuje się zastrzeżeniom wyrażanym przez Rosję w związku z tarczą. Prezydent Rosji zaproponował utworzenie rosyjsko-unijnego instytutu wolności i demokracji, by poprawić dialog w tej dziedzinie. Zdaniem Putina, instytut może sprzyjać bardzo pożytecznemu dialogowi w kwestii wolności słowa, czy sytuacji imigrantów i mniejszości narodowych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL