fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Schetyna: rozmowy koalicyjne chcemy zamknąć przed 1 listopada

Waldemar Pawlak i Grzegorz Schetyna
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Grzegorz Schetyna, sekretarz generalny PO, deklaruje, że Platforma i PSL chcą zamknąć negocjacje koalicyjne - także te dotyczące personaliów - przed 1 listopada. Ludowcy powołali dziś zespół do rozmów z Platformą. Politycy obu partii oceniają, że uda im się wypracować wspólne stanowisko.
W poniedziałek szef PO Donald Tusk ma spotkać się z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem. Pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 5 listopada. Ostateczną decyzję dotyczącą koalicji, Rada Krajowa PO ma podjąć 10 listopada, a Rada Naczelna PSL - 10 lub 11 listopada.
"Chcielibyśmy zamknąć rozmowy przed 1 listopada. Mam nadzieję, że jest to możliwe. Potem kalendarz jest bezwzględny, są wolne dni listopadowe, posiedzenie Sejmu 5 listopada. Wtedy chcemy być gotowi" - zaznaczył Schetyna, który wymieniany jest jako kandydat na stanowisko szefa MSWiA w przyszłym rządzie.
Polityk PO zapowiedział, że zespoły programowe obu partii zaczną prace po weekendzie. "Różnice są, będziemy nazywać je po imieniu" - podkreślił. Jak ocenił, dotychczasowe rozmowy są dobre. "Jestem przekonany, że wypracujemy wspólne stanowisko" - podkreślił Schetyna.
Nie ma jeszcze decyzji personalnych dotyczących obsady większości resortów w przyszłym rządzie.
Adam Szejnfeld (PO) - wymieniany jako ewentualny kandydat na stanowisko szefa resortu gospodarki - powiedział, że nie ma decyzji personalnych w sprawie obsady resortów gospodarki, finansów, infrastruktury, budownictwa i gospodarki morskiej. Szejnfeld zapowiedział jednocześnie, że niektóre z tych ministerstw będą ze sobą łączone.
Ludowcy przygotowują się do rozmów koalicyjnych z Platformą. W piątek Naczelny Komitet Wykonawczy PSL powołał zespół do negocjacji z PO. W jego skład weszli: Waldemar Pawlak, Jarosław Kalinowski, Marek Sawicki, Eugeniusz Grzeszczak i Ewa Kierzkowska. NKW partii powierzył Pawlakowi obowiązki szefa nowego klubu parlamentarnego PSL; Kalinowski jest natomiast kandydatem PSL na wicemarszałka Sejmu.
Po posiedzeniu NKW posłowie zapewniali, że nie było żadnych rozmów o personaliach w rządzie. "Najpierw sprawy programowe, potem dobierzemy do nich ludzi" - powtarzali liderzy PSL. "My chcemy wiele, znacznie więcej niż może nam dać Platforma, ale to nie na chęciach wszystko polega" - mówił dziennikarzom Sawicki.
Jak powiedział na konferencji prasowej Pawlak, objęcie przez niego funkcji szefa klubu ludowców, nie oznacza, że nie zostanie wicepremierem w przyszłym rządzie Donalda Tuska. "To jest już taka tradycja w naszej firmie, że te sprawy są połączone (...) Wtedy jest spójność działania politycznego i parlamentarnego. Po 120 latach doświadczenia stosujemy sprawdzone wzory" - zaznaczył.
Pytany o personalia w przyszłym rządzie, Pawlak kolejny raz podkreślił że najpierw musi zostać ustalony koalicyjny program, a dopiero później zacznie się rozmowa na temat ustalenia składu Rady Ministrów.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA