fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Tajny reaktor odnaleziony?

Niezależni amerykańscy eksperci przedstawili satelitarne zdjęcia syryjskich instalacji, które mogły być wykorzystywane w tajnym programie nuklearnym
Były ONZ-owski inspektor rozbrojeniowy David Albright i ekspert z Instytutu Nauk i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISIS) Paul Baranna twierdzą, że odnaleźli obiekt, który był najprawdopodobniej celem izraelskiego ataku na początku września.
Na zdjęciach widać budynki do złudzenia przypominające północnokoreański kompleks nuklearny w Jongbion. Instalacje leżą nad Eufratem, z dala od ludzkich osiedli. W pobliżu jest niewielkie lotnisko.
Eksperci uważają, że Syryjczycy próbowali w tym miejscu wybudować chłodzony wodą reaktor gazowy z rdzeniem grafitowym. Dzięki niemu byliby w stanie wyprodukować jedną głowicę atomową rocznie.
Syria, która jest sygnatariuszem układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), zapewnia, że nie prowadzi programu nuklearnego. Izrael nie chciał natomiast komentować informacji ekspertów.
Zdjęcia są teraz analizowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. W opublikowanym dwa dni temu wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Monde“ szef agencji ostro skrytykował Izrael i zachodnie agencje wywiadowcze. – Jeśli ktokolwiek ma informacje na temat tajnego programu nuklearnego, niech najpierw przyjdzie z nimi do nas. Zanim się sięgnie po środki militarne, trzeba spróbować dyplomacji – apelował szef MAEA Mohammed el Baradei.
Jego zdaniem błędem była też izraelska akcja z 1981 roku, podczas której zbombardowano reaktor nuklearny w Osiraku na terenie Iraku. Od tamtej pory Saddam Husajn robił wszystko, aby ukryć przed światem swój program nuklearny. Wielu ekspertów uważa jednak, że akcja była sukcesem i tylko dzięki niej iracki dyktator nie zdołał zbudować bomby atomowej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA