fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Wierzbowski Eversheds wspiera przedsiębiorców internetowych

Redakcja „Rzeczpospolitej” przyznała kancelarii wyróżnienie za udzielanie pomocy prawnej firmom początkującym w dziedzinie Internetu i nowych technologii oraz fundacjom i stowarzyszeniom
W 2010 r. kancelaria rozwinęła interesujący program wspierania specjalistyczną pomocą prawną przedsiębiorczości technologicznej w Polsce „Internet Start Up”. Wybranym w drodze konkursu firmom stawiającym pierwsze kroki w biznesie oferuje minimum 15 godzin nieodpłatnego doradztwa prawnego w dziedzinie prawa gospodarczego i własności intelektualnej. Ma to ułatwić im rozruch działalności, ograniczając jego koszty.
Dotychczas w konkursie wybrano 18 najciekawszych inicjatyw, w realizacji są trzy.
Kancelaria wspiera także całą społeczność przedsiębiorców branży internetowej. Podczas comiesięcznych spotkań organizowanych przez inicjatywę Aula Polska jej prawnicy omawiają istotne dla środowiska kwestie prawne. Wartość udzielonej pomocy prawnej kancelaria szacuje na 170 tys. zł.
Wierzbowski Eversheds w 2010 r. kontynuowała współpracę z Centrum Pro Bono i za jego pośrednictwem pomagała fundacjom i stowarzyszeniom. Świadczy kompleksową pomoc m.in. Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO).
Doradzała fundacji podczas negocjacji umowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej dotyczącej realizacji projektu edukacyjnego ze środków unijnych.
Prawnicy kancelarii konsultowali również treść umowy między CEO a Narodowym Centrum Kultury, w tym kwestie należące do prawa prasowego, prawa autorskiego oraz odpowiedzialności cywilnej. Kancelaria pomogła również CEO i Stowarzyszeniu Dzieci Holokaustu.
Kancelarie powinny rozróżniać własną działalność pro bono od osobistych działań prawników związanych z ich przynależnością do samorządu
Stowarzyszenie przygotowało publikację zapisów rozmów, które uczniowie przeprowadzili ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Prawnicy ocenili ten projekt od strony praw autorskich i zaproponowali odpowiednie brzmienie porozumień, które zostaną wykorzystane w przyszłości przez stowarzyszenie i CEO w związku z rejestracją rozmów: zarówno z osobami, z którymi przeprowadzone będą wywiady, jak i z autorami wywiadów.
Przed wojewódzkim sądem administracyjnym kancelaria prowadziła pro bono sprawę dla Fundacji Wzajemnej Pomocy Arka oraz doradzała Fundacji Ekorozwoju. Współpracuje również z Fundacją Academia Iuris i wspiera Instytut Etyki Prawniczej.
W tym roku blisko 100 kancelarii uczestniczących w rankingu zadeklarowało prowadzenie działalności pro bono. Cieszy fakt, że grono kancelarii, które otrzymały od nas wyróżnienie w latach poprzednich, rozwija dotychczasową aktywność i nadal znajduje się w gronie liderów pro bono.
Z roku na rok kancelarie opisują coraz ciekawsze projekty społeczne, w które się angażują. Realizowane są różnorodne projekty. Przykładowo kancelarie Gessel Koziorowski oraz Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy doradzają środowisku twórców i instytucjom związanym z kulturą i sztuką.
Kancelaria Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór wspiera Greenpeace w projektowaniu rozwiązań prawnych związanych z problemem wykorzystywania w rolnictwie roślin modyfikowanych genetycznie, a kancelaria Kochański Zięba Rąpała i Partnerzy włączyła się do prawnej ochrony Kampinoskiego Parku Narodowego.
Z kolei kancelaria CMS Cameron McKenna pomagała w odzyskaniu przez Muzeum Narodowe obrazu Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami”, zrabowanego podczas II wojny światowej.
Nie mniej cieszą lokalne projekty, np. kompleksowa pomoc pro bono kancelarii Lexus-Consulting dla instytucji społecznych i edukacyjnych na terenie miasta Żory oraz wspieranie przez coraz liczniejszą grupę kancelarii zarówno lokalnych fundacji i stowarzyszeń, jak i dużych organizacji pozarządowych.
Oceniając nadesłane opisy działalności, zauważyliśmy, że ani wielkość kancelarii, ani liczba zatrudnionych prawników nie musi mieć zasadniczego wpływu na skalę działalności pro bono. Małe i średnie firmy prawnicze potrafią angażować się w stopniu porównywalnym z największymi graczami na rynku.
 
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA