fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Darowane mieszkanie wolno wynająć bez utraty prawa do zwolnienia

Darowizny między najbliższymi są od początku tego roku zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Dla prawa do tego zwolnienia nie ma znaczenia, co obdarowany zrobi z tą darowizną
Córka czytelniczki nabyła w 2005 r. własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Kilka miesięcy później wyjechała za granicę i została tam na stałe. W związku z tym chce podarować to lokum matce. Czytelniczka ma dom, w którym mieszka i którego nie zamierza sprzedawać. Mieszkanie otrzymane od córki będzie wynajmować. Pyta, czy darowizna ta zostanie zwolniona z podatku od spadków i darowizn, czy też dla skorzystania z tego zwolnienia musiałaby mieszkać w darowanym mieszkaniu pięć lat.
Darowizny między najbliższymi są od 1 stycznia 2007 r. całkowicie zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie to normuje nowy art. 4a ustawy z 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Artykuł 16 ust. 2 tej ustawy, przewidujący ulgę mieszkaniową, której jednym z warunków jest pięcioletni okres zameldowania na stałe w darowanym czy spadkowym lokum, nie dotyczy opisanej sytuacji.
Dla prawa do całkowitego zwolnienia z podatku, przewidzianego dla najbliższych w art. 4a ustawy, bez znaczenia jest sposób korzystania z darowizny. Czytelniczka może więc wynajmować darowane mieszkanie bez obawy utraty prawa do zwolnienia. Ponieważ umowa darowizny musi być w tym wypadku spisana przez notariusza, nie jest też potrzebne zawiadamianie o darowiźnie urzędu skarbowego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA