Zwalniany adiunkt ma szanse na dwie odprawy

- Pracownik naukowy na stanowisku adiunkta otrzymał 23 stycznia br. trzymiesięczne wypowiedzenie w związku z rozwiązaniem pracowni. Na koniec kwietnia miał dostać odprawę z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych. Kierownik innej pracowni zaproponował mu niedawno współpracę na takim samym stanowisku, ale na 1/2 etatu, od 1 maja do 31 grudnia tego roku. Czy trzeba wypłacić odprawę? Pracownik ten skończył w styczniu 65 lat, ma 38 lat pracy i chce przejść na emeryturę. Tak. Pracownik powinien otrzymać odprawę pieniężną. Propozycja objęcia części etatu w innej pracowni uczelni nie wstrzymuje bowiem biegu złożonego wypowiedzenia i nie przekreśla jego konsekwencji. A wręczenie wypowiedzenia wyłącznie z przyczyn niedotyczących zatrudnionych skutkuje obowiązkiem wypłaty odprawy najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy. Wynika tak z art. 10 ust. 1 i art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z p...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL