[b]Pięć lat temu zwolniliśmy pracownicę, która ukończyła 55 lat i nabyła prawo do wcześniejszej emerytury. Z chwilą ustania stosunku pracy wypłaciliśmy zatrudnionej odprawę emerytalną. Sąd pracy zakwestionował rozwiązanie umowy i po 13 miesiącach zwolniona wróciła do firmy. Obecnie kończy 60 lat i odchodzi na emeryturę. Czy należy jej wypłacić ponownie odprawę emerytalną? A czy pracownicy przysługiwałaby jakakolwiek odprawa, gdyby to pracodawca wypowiadał umowę o pracę?[/b]Nie ulega wątpliwości, że zarówno odprawa emerytalna, jak i rentowa przysługuje zatrudnionemu tylko raz w życiu w związku z przejściem na to świadczenie. Tak wynika z art. 92 § 2 k.p.Pracownica czytelnika otrzymała już jedną odprawę emerytalną. Już zatem skorzystała ze swojego prawa i nie ma znaczenia to, że sąd przywrócił ją do pracy. Jeżeli przyczyną rozwiązania umowy o pracę u czytelnika będzie tylko przejście na emeryturę, to żadna odprawa tej pracownicy już się n...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.