Jeśli prowadzisz agencję ochrony mienia i ludzi, to nie możesz przedłużyć okresu rozliczeniowego powyżej czterech miesięcy. Z reguły zatrudniasz bowiem osoby pracujące przez 12, 16 lub 24 godziny na dobę
Przy takim rozkładzie czasu pracy kodeks pracy zabrania wprowadzania długich okresów rozliczeniowych. Maksymalnie może on trwać 4 miesiące. To niejedyny błąd, który popełniają pracodawcy w agencjach ochrony, czego dowiodła ubiegłoroczna kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w tych firmach. Jej rezultaty przedstawiał Piotr Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, podczas niedawnej konferencji "Zakład pracy wspólnym dobrem", organizowanej przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie oraz związki zawodowe.Często przepisy firmowe w ogóle nie określają systemów, rozkładów oraz okresów rozliczeniowych czasu pracy. Natomiast art. 150 k.p. stanowi, że takie postanowienia ustala się układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie musi mieć regulaminu pracy, bo zatrudnia mniej niż 20 pracowników, to takie informacje podaje w obwieszczeniu.Przy grafikach zdarzają się też inne nieprawidłowości, np. wska...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.