Dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne zmniejszają koszty podatkowe. Z przepisów nie wynika jednak wprost, jak je zewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów
Rozporządzenie ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie określa, w której kolumnie i kiedy należy ujmować w księdze różnice kursowe.Od 1 stycznia 2007 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) wprowadzono pojęcia dodatnich i ujemnych różnic kursowych. Różnice dodatnie zwiększają przychody, a ujemne koszty o odpowiednio wyliczone wartości.Zgodnie z art. 24c ust. 2 updof dodatnie różnice powstają, jeżeli wartość:a) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia; gdy wartość ta jest wyższa, powstają różnice kursowe ujemne,b) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w ...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.