Urzędy skarbowe o leasingu

Czy ustalając limit odliczenia VAT przy leasingu samochodu osobowego (60 proc., nie więcej niż 6 tys. zł) do kwoty podatku naliczonego od raty czynszu, należy doliczyć VAT od opłaty manipulacyjnej, opłaty z tytułu rejestracji pojazdu i czynszu inicjalnego?Tak Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT u leasingobiorcy biorącego w użytkowanie samochód osobowy kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania pojazdu, dotycząca jednego auta, nie może jednak przekroczyć 6 tys. zł. Ograniczenie prawa do odliczenia VAT naliczonego dotyczy zarówno rat leasingowych, jak i wszelkich innych płatności wynikających z zawartej umowy.(interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 15 maja 2005 r., IIUSPP/443/36/37/25800/2005) Po podpisaniu umowy leasingu samochodu osobowego zawarłem z firmą leasingową dodatkową umow...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL