fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

NWR: możliwa emisja akcji do 1,4 mld zł

NWR chce być liderem rynku węgla w Europie
Rzeczpospolita
Dziś początek zapisów w wezwaniu na akcje najbardziej rentownej polskiej kopalni
W wezwaniu na Bogdankę New World Resources stwierdził, że może przeprowadzić ofertę akcji kierowaną do inwestorów instytucjonalnych lubelskiej kopalni (głównie OFE). W porządku obrad walnego NWR (24 listopada), znajduje się punkt dotyczący udzielenia zgody właścicieli na emisję do 39,6 mln akcji o nominalnej wartości 15,9 mln euro. Wczoraj akcje NWR kosztowały 35 zł, emisja byłaby warta do 1,4 mld zł.
„Termin i wielkość emisji obligacji i/lub emisji akcji do refinansowania kredytu pomostowego jest nieokreślona i NWR skorzysta z rynku, gdy będą odpowiednie warunki” – czytamy w piśmie NWR do „Rz”. To odpowiedź na nasze pytania, kiedy można się spodziewać emisji i czy NWR zaproponuje dyskonto inwestorom Bogdanki, by nie zmieniając ceny za jej akcje (w wezwaniu proponuje 100,75 zł, wczoraj na zamknięciu sesji kosztowały 113,9 zł), zachęcić ich do sprzedaży Lubelskiego Węgla. Zdaniem analityków emisja podczas wezwania byłaby trudna i zbędna. Pieniądze NWR na Bogdankę (przy cenie z wezwania 100 proc. akcji to ok. 3,43 mld zł) pochodzić będą z kilku źródeł. Zapas gotówki to 300 – 400 mln euro, 565 mln euro z pożyczki pomostowej od Citi Banku i JPMorgan oraz BXR Finanse.
– Emisja akcji NWR zostanie przeznaczona pewnie na refinansowanie pożyczek – mówi Jan Rekowski, menedżer ofert pierwotnych BZ WBK. – W dniu ogłoszenia wezwania spółka musi mieć zabezpieczenie o wartości nie mniejszej niż 100 proc. akcji, które są przedmiotem wezwania.
Co na plany NWR mówią OFE? Z naszych informacji wynika, że nie wiadomo, jak zachowa się ING, będący udziałowcem i NWR, i Bogdanki. Aviva, która też jest udziałowcem obu spółek, nie chce oddać Bogdanki. – Propozycja wymiany akcji nie zmienia naszej oceny wezwania – mówi Marcin Żółtek, dyrektor inwestycyjny, członek zarządu Aviva PTE.
– To Bogdanka ma przejmować. Jej akcjonariusze mogą wyłożyć kapitał na akwizycje – uważa inny zarządzający. Zdaniem kolejnego propozycja emisji akcji NWR zakłada, że OFE odpowiedzą na wezwanie i po uzyskaniu gotówki zainwestują ją w akcje NWR. Ale cena za Bogdankę zniechęca OFE.
Co z resztą akcji zrobi Skarb Państwa? Jak dowiedziała się „Rz”, tuż przed ogłoszeniem przez NWR wezwania (5 października) resort sprzedał ok. 2 proc. udziałów (miał 4,97 proc.). Ministerstwo nie chciało skomentować tej naszej informacji.
[ramka][srodtytul]NWR w kopalni Dębieńsko[/srodtytul]
Inwestycja na miejscu nieczynnego Dębieńska to kolejny projekt Czechów w Polsce. NWR zapowiada, że zainwestuje 400 mln euro. Kopalnia ma zacząć pracować w 2015 r. Ale z realizacją tych zapowiedzi może być problem. Nie chodzi o finanse. NWR ma koncesję wydobywczą na Dębieńsko poniżej starej kopalni. By dostać się do złóż, musi mieć teren. Infrastruktura naziemna Dębieńska należy jednak do Kompanii Węglowej, a podziemna, czyli teren starej kopalni, do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. – NWR sygnalizuje zainteresowanie majątkiem Dębieńska – przyznaje Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii. – Musimy sprzedawać go w drodze przetargu. Pierwszy, m.in. na budynki administracji, jest przygotowywany. Ogłosimy go niebawem.[/ramka]
[i]Profesjonalny serwis węglowy
[link=http://www.rp.pl/wegiel]www.rp.pl/wegiel[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA