fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

W Katalonii święta religijne stają się historycznymi

Caga Tió - drewniane stworki w katalońskich czapkach, związane z miejscową tradycją Bożego Narodzenia
Flickr
W publicznych szkołach Katalonii Boże Narodzenie czy Wielkanoc przestają być świętami kościelnymi. Teraz mają być określane jako historyczne. Taką zmianę wprowadził tamtejszy Departament Edukacji.
Autorzy pomysłu argumentują, że przyczyną zmiany nazewnictwa jest fakt, iż coraz więcej uczniów wyznaje inne religie i ci mogliby się czuć dyskryminowani.
Mimo że terminy ferii zimowych i wiosennych pozostają zgodne z kalendarzem świąt katolickich, w szkołach należy nazywać je świętami historycznymi lub tradycyjnymi. Używanie nazwy święto religijne jest - w opinii Departamentu Edukacji - dyskryminujące uczniów innych religii.
Zdaniem departamentu, szkoły nie powinny też ustawiać bożonarodzeniowych żłobków. „Religia była i jest ważna. A Bóg zostaje Bogiem” - twierdzą jedni. „Uważam, że to dobry pomysł. Symbole religijne nie powinny zdobić żadnych miejsc publicznych” - uważają inni.
Zarządzenie dopuszcza noszenie w szkołach chust zakrywających włosy i dopuszcza, by w szkołach, w których uczy się dużo dzieci niekatolickich, rezygnować z niektórych świąt.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA