fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wzrósł import równoległy leków

Wartość sprzedaży leków z importu równoległego wzrosła w trzecim kwartale 2010 r. o blisko 70 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem – wynika z danych firmy IMS Health
Import równoległy w trzecim kwartale 2010 r. był wart 53,5 mln zł. Wartość, mierzona w złotych na poziomie cen producenta netto, wzrosła też o około 5 proc. w porównaniu do II kwartału 2010 r. i osiągnęła blisko 1,1 proc. udziału w rynku.
- To trzeci z kolei kwartał, w którym wartościowy udział importu równoległego przekracza 1 procent całego rynku aptecznego – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. – W kolejnych miesiącach tendencja ta zostanie zapewne utrzymana, co oznacza, że w skali całego roku import równoległy może przekroczyć 1 procent rynku – dodaje Gawroński.
W lipcu zanotowano rekordową miesięczną sprzedaż leków z importu równoległego do aptek – 21,7 mln zł, a udział wartościowy leków z importu równoległego w tym miesiącu przekroczył 1,4 proc. wartości całego rynku sprzedaży do aptek – najwięcej w dotychczasowej historii tej formy sprzedaży leków w Polsce.
Ilościowo sprzedaż produktów z importu równoległego w III kwartale 2010 r. wzrosła rok do roku o niemal 54 proc. i wyniosła prawie 2,5 mln opakowań (0,64 proc. całkowitej sprzedaży ilościowej hurtowni do aptek). Według danych IMS Health w III kw. 2010 r. 4 największych importerów równoległych (Blau Farma, Delfarma, Forfarm, InPharm) odpowiadało za ponad 90 proc. wartości rynku importu równoległego.
Po trzech kwartałach 2010 r. wartość importu równoległego przekroczyła 156 mln zł i jest o 37 mln złotych wyższa niż w całym 2009 r.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA