fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Na akcjach banków można zyskać jeszcze 10 proc.

Akcje banków zyskują więcej niż rynek. Wysokie wyceny. Obecnie banki pod względem wskaźników rynkowych są jedną z droższych sektorów na giełdzie.
Rzeczpospolita
Cezary Adamczyk
Akcje tej branży powinny drożeć szybciej niż pozostałych spółek – przewidują analitycy
Od początku roku indeks WIG-Banki zyskał 16,7 proc., czyli o 3,5 pkt proc. więcej niż WIG (wczoraj spadł o 0,6 proc., gdy WIG stracił 1,2 proc.).
Analitycy uważają, że w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy ceny akcji banków mogą wzrosnąć silniej niż cały rynek. Na razie jednak historyczne rekordy nie zostaną pobite.
– Perspektywy dla akcji banków są dobre, w najbliższych sześciu miesiącach mogą zdrożeć nawet do 10 proc. powyżej rynku – przewiduje Piotr Palenik z ING Securities. Również według Marka Jurasia, szefa działu analiz UniCredit CAIB, akcje banków mają jeszcze potencjał do dalszego wzrostu cen, choć w perspektywie najbliższych kwartałów nie przekracza on 10 proc. – Oczekiwana znaczna poprawa wyników banków w kolejnych dwóch latach jest już w większości przypadków odzwierciedlona w cenach akcji – dodaje Juraś.
Od początku roku szybciej niż główny indeks giełdowy rosły akcje Banku Handlowego, PKO BP i Kredyt Banku. Notowania Pekao, BZ WBK, BRE Banku i Millennium były zbliżone do zachowania rynku, natomiast wzrost cen akcji ING Banku Śląskiego był mniejszy niż WIG.
Banki odpowiadają za ponad 36 proc. kapitalizacji Giełdy Papierów Wartościowych. W momentach korekty na giełdzie z reguły tracą mocniej, w czasie zwyżki są motorem ciągnącym rynek w górę. Tak jest teraz. Ostatnia fala wzrostowa w bankach pozwoliła dogonić rynek, w czym spory udział miały walory PKO BP.
Obecnie pod względem rynkowych wskaźników akcje banków (relacja ceny do zysku wynosi 22,3, a cena do wartości księgowej – 2,2) wskazują, że to jedna z droższych branż na giełdzie. Do końca roku analitycy spodziewają się lekkiej poprawy wyników, co pozwoli obniżyć rynkowe wskaźniki do poziomu wieloletnich średnich (odpowiednio do 18,5 i 2,1).
Analitycy przypominają, że wyniki finansowe banków za drugi kwartał, z wyjątkiem Kredyt Banku, były zgodne z oczekiwaniami lub nawet trochę lepsze od prognoz. Perspektywy na kolejne kwartały są też dobre, choć częściowo zależą od decyzji polityków.
– Wyniki finansowe za trzeci kwartał zapowiadają się dobrze, czwarty też nie powinien być zły. Jest szansa na dalszą poprawę rezultatów w przyszłym roku, a jedynym znaczącym zagrożeniem są plany wprowadzenia podatku bankowego – zastrzega Piotr Palenik. Jego zdaniem rynek przyjmie taką decyzję spokojnie, jeśli banki musiałyby oddać fiskusowi dodatkowo nie więcej niż 5 – 10 proc. zysków. Jeśli obciążenia byłyby wyższe, może to negatywnie wpłynąć na wyceny banków. – W naszej opinii najlepsze perspektywy mają akcje PKO BP, Banku Handlowego, Millennium i BPH – dodaje Palenik.
W tym tygodniu ceny docelowe dla PKO BP, Pekao, BRE Banku i Banku Handlowego podnieśli analitycy ING Securities.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorów
[mail=m.krzesniak@rp.pl, ]m.krzesniak@rp.pl, [/mail]
[mail=c.adamczyk@rp.pl]c.adamczyk@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA