fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rosja bliżej Światowej Organizacji Handlu

ROL
Iwona Trusewicz
Moskwa uzgodniła z Waszyngtonem ostatnie sporne kwestie dotyczące swojego członkostwa w Światowej Organizacji Handlu
– Teraz praca nad zakończeniem negocjacji przenosi się do Genewy – zapowiedział wicepremier Aleksiej Kudrin.
Ostatnie rozmowy dotyczyły subsydiowania przez państwo rolnictwa i przemysłu produkującego na jego rzecz. Rosja dała USA i 19 innym krajom gwarancje zmniejszenia dotacji. Wcześniej zniosła część dotacji dla eksporterów, wypełniając w ten sposób warunki organizacji.
Kreml już wcześniej ogłosił, że wstąpi do WTO do końca tego roku. Teraz jednak Kudrin przyznaje, że procedura wstąpienia zacznie się za dwa – cztery miesiące.
[wyimek]1 procent dodatkowo wzrośnie PKB Rosji po wejściu do WTO – szacują ekonomiści[/wyimek]
Na razie państwowy protekcjonizm jest gwarantowany ustawowo. W połowie roku rząd Putina przyjął główne kierunki polityki celno-taryfowej 2010 – 2013 r. W dokumencie napisano, że państwowy protekcjonizm jest niezbędny do obrony niektórych sektorów gospodarki (m.in. rolnictwa, przemysłu spożywczego, maszynowego).
Dzięki np. wprowadzeniu zaporowych ceł na zagraniczne auta ich udział w imporcie samochodów osobowych spadł z prawie 60 proc. w 2008 r. do 48 proc. w tym roku. Państwo wprowadziło też m.in. kwoty na import mięsa. Ograniczyło import drobiu z USA. Wzrosły stawki na importowany cukier. Prawdopodobnie do połowy 2011 r. zostanie przedłużone embargo na eksport rosyjskiego zboża.
Wszystko to powoduje, że eksperci wątpią, czy i tym razem Rosja rzeczywiście chce wejść do WTO.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA