fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Kandydaci na komorników dobrze zdali egzamin na aplikację

Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Według oficjalnych wyników komisji egzaminacyjnych na aplikację komorniczą zdawało w sobotę 341 osób, nie udało się 73 (21 proc.)
W porównaniu z egzaminami na inne aplikacje prawnicze był to zdecydowanie najlepszy wynik. Na aplikację notarialną dostało się np. ok. 22 proc. zdających, a na adwokacką i radcowską między 25 a 35 proc.
Gwoli prawdy trzeba jednak dodać, że egzamin na aplikację komorniczą był najłatwiejszy: wystarczyło poprawnie odpowiedzieć na 90 ze 150 pytań testowych (w wypadku pozostałych aplikacji potrzebne było 100 prawidłowych odpowiedzi).
Egzamin przeprowadziły trzy komisje powołane przez ministra sprawiedliwości: w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Najwięcej osób zdawało i zdało w Poznaniu – 110 na 130. Najsłabszy wynik padł w Warszawie (obszar właściwości izb w Warszawie, Łodzi, Białymstoku i Lublinie), gdzie na 107 kandydatów nie powiodło się aż 35. Najmniej zainteresowanych zgłosiło się na egzamin w Krakowie – 104 osoby, spośród których nie zaliczyło testu 18.
Zdaniem prezesa Krajowej Rady Komorniczej Jarosława Świeczkowskiego wyniki wskazują, że egzamin nie był bardzo trudny i każdy dobrze przygotowany absolwent prawa mógł go zdać. Prezes uważa, że nie ma mowy o blokowaniu młodym prawnikom dostępu do zawodu komornika.
Zdaniem prezesa KRK 268 osób, które dostało się na aplikację, to liczba wystarczająca na potrzeby egzekucji. Przed prawnikami, którzy właśnie zdali egzamin, jeszcze dwa lata aplikacji i asesura, aby móc się w przyszłości ubiegać o powołanie na stanowisko komornika.
Obecnie dostęp do komornika nie jest utrudniony, ponieważ przy wszystkich sądach rejonowych w Polsce jest co najmniej jedna lub od kilku do kilkunastu kancelarii komorniczych.
W ocenie KRK brak możliwości przejścia komorników do innych zawodów prawniczych bez odbywania dodatkowej aplikacji i zdania egzaminu powoduje, że trudno zachęcić do tego niełatwego zawodu najlepszych prawników.
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/09/29/na-aplikacje-komornicza-zdalo-80-procent/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA