fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Gwarancja dla depozytów bankowych ma wzrosnąć do 100 tys. euro

Resort finansów chce podnieść minimalną wysokość gwarancji dla depozytów bankowych z 50 do 100 tys. euro. Oznacza to, że gwarantowane byłoby ok. 400 tys. zł. To główne założenie projektu nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym opublikowanego w piątek przez ministerstwo.
Resort uzasadnia, że jego celem jest dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy w sprawie systemów gwarantowania depozytów. Część jej regulacji wprowadzono w ubiegłym roku. Na dostosowanie pozostałych mamy czas do końca 2010 r. Warunkiem wypłaty środków byłaby decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu działalności banku i ustanowieniu zarządu komisarycznego oraz skierowaniu wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości banku.
Druga ważna proponowana zmiana dotyczy terminu uruchomienia gwarancji. Pieniądze miałyby być wypłacane w ciągu 20 dni od decyzji KNF. Obecnie limit gwarancji środków zgromadzonych w banku przez jedną osobę (deponenta) wynosi 50 tys. euro i podlega 100-proc. gwarancji. Pieniądze powinniśmy otrzymać nie później niż w trzy miesiące od chwili, w której utraciliśmy dostęp do naszego depozytu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA