fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

HSBC będzie miał nowego prezesa

Stuart Gulliver będzie nowym prezesem HSBC
HSBC
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Po włoskim UniCredit także brytyjski bank HSBC zmieni kierownictwo, choć z innych powodów
Dotychczasowego prezesa Michaela Geoghegana zastąpi szef bankowości inwestycyjnej Stuart Gulliver, a szef pionu finansów Douglas Flint zostanie przewodniczącym rady dyrektorów.
Zmiany w kierownictwie przyspieszyła informacja sprzed 2 tygodni o tym, że przewodniczący rady Stephen Green odchodzi na stanowisko ministerialne w brytyjskim rządzie.
– To wywołało walkę członków zarządu o zwalniany fotel. Prezes Geoghegan zagroził, że odejdzie jeśli nie zostanie przewodniczącym – podał „FT”, choć bank uznał tę informację za nonsens.
Analitycy bardzo pochlebnie przyjęli możliwość awansu tandemu Flint-Gulliver. – Obaj są weteranami w banku i znają go od podszewki – zaznaczają. HSBC działa w 86 krajach na świecie.
– To nietypowe posunięcie, ale gdy sektor bankowy staje się coraz bardziej obłożony kolejnymi przepisami, to wybór Flinta jest bardzo dobry – ocenił Daniel Tabbush z CLSA w Bangkoku.
Gulliver z kolei był przygotowywany do roli prezesa-dyrektora generalnego, otrzymał szerszy zakres obowiązków w Europie i na Bliskim Wschodzie, gdy Geoghegan na początku roku przeniósł się do Hongkongu. Nie było tylko jasne, czy Gulliver też przeniesie się z Londynu do Hongkongu.
Jeśli jego awans się potwierdzi, to będzie drugim szefem bankowości inwestycyjnej, który został prezesem brytyjskiego banku. Wcześniej szefem banku Barclays został Bob Diamond.
Akcje HSBC zyskały 0,3 proc. w Londynie, a staniały o 0,6 proc. w Hongkongu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA