fbTrack

Muzyka

Chopinomania na blokowisku

Do Warszawy przyjeżdża z Krakowa Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Tym razem nie zagra jednak w żadnej ze stołecznych sal koncertowych, ale na boisku do koszykówki.
Ten niecodzienny projekt, zatytułowany „Chopinomania”, organizuje Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Jak tłumaczy jego dyrektor Andrzej Giza, „Chopinomania” to koncerty w przestrzeni publicznej. Poza Warszawą odbędą się w Krakowie i w Sopocie. Wydarzenie muzyczne poprzedzi akcja promocyjna popularyzująca Chopina. Znakomity, komiksowy plakat z Chopinem za kierownicą samochodu stworzył wybitny plastyk Bartek Materka.
Koncert na boisku obok bloku przy ul. Łukowskiej na Pradze-Południe jest jak najbardziej poważny i organizowany bez żadnej taryfy ulgowej. Świadczą o tym choćby wykonawcy. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej to, co prawda, zespół młody wiekiem i stażem, ale odnoszący spore sukcesy nie tylko w kraju. Orkiestrę tworzą studenci i absolwenci najlepszych uczelni muzycznych w Europie. Pracują z nią wybitni dyrygenci. Tym razem muzyków poprowadzi Michał Dworzyński. To także artysta młody, ale o jego klasie świadczy choćby to, że w najbliższych planach ma przygotowanie premiery baletowej w Lyonie i koncerty w Danii, Holandii czy Belgii.
W programie niezwykłej „Chopinomanii” znalazły się oba koncerty fortepianowe Fryderyka. Zagra je sam Piotr Paleczny, najbardziej doświadczony polski specjalista od Chopina. Jego interpretacje uznawane są za wzorcowe. [i]Chopinomania, boisko przy ul. Łukowskiej 8, wstęp wolny, wtorek (31.08), godz. 19 [/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL