fbTrack

Dane gospodarcze

Bernanke: Fed wspomoże gospodarkę USA

Ben Bernanke
AFP
Ben Bernanke, szef Fedu powiedział, że jego instytucja zrobi wszystko, by wspomóc ożywienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych
- Komitet Otwartego Rynku Fedu jest przygotowany na zapewnienie dodatkowej monetarnej stymulacji za pomocą niekonwencjonalnych środków, jeśli okaże się to potrzebne. Zwłaszcza jeśli perspektywy dla gospodarki dramatycznie się pogorszą – zapewnił Bernanke.
Szef Rezerwy Federalnej przyznał, że przez ostatni rok wzrost gospodarczy w USA był za niski a bezrobocie zbyt wysokie. Jednakże kondycja amerykańskiej gospodarki poprawia się i są fundamenty dla wzrostu PKB w 2011 r. Ryzyko wystąpienia zarówno wysokiej inflacji jak i deflacji jest natomiast dosyć małe. Bernanke dodał, że Fed posiada odpowiednie narzędzia, by przeciwdziałać zarówno nadmiernemu wzrostowi cen jak i dekoniunkturze na rynku pracy. Wśród działań mających pobudzać gospodarkę, Bernanke wymienił decyzję Komitetu Otwartego Rynku Fedu z 10 sierpnia mówiącą, że ta instytucja utrzyma w swoim portfelu dotychczasową ilość skupowanych z rynku obligacji. Ponieważ, część z tych papierów już zapada, Fed wykorzysta zyski z transakcji obligacyjnych, by uzupełnić portfel o nowy dług. Szef Fedu zapowiedział, że ta strategia może zostać zmodyfikowana. Rezerwa Federalna jest gotowa, by w razie potrzeby kupować jeszcze więcej obligacji na rynku.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL