fbTrack

Kościół

Zielony patriarcha w Lublinie

Patriarcha Bartłomiej I odbiera doktorat honoris causa KUL
Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski Bartłomiej Żurawski
Dialog krzewi wiedzę, znosi lęki i uprzedzenia, poszerza horyzonty – mówił Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola, odbierając doktorat honoris causa KUL
W wypełnionej po brzegi prawosławnymi i rzymskokatolickimi dostojnikami kościelnymi auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Bartłomiej I odebrał najwyższe uczelniane wyróżnienie.
Senat uniwersytetu przyznał mu tytuł honoris causa jako „uznanie dla niezwykle aktywnego przywódcy duchowego, kontynuatora ekumenicznego dzieła wielkich patriarchów Konstantynopola”, który, „oddając swoje siły ofiarnej i niezwykle trudnej służbie Kościołowi, jedności wszystkich chrześcijan oraz dialogowi z innymi religiami i współczesnym światem, jest rzeczywiście człowiekiem dialogu i nadziei”. – To człowiek ogromnie zasłużony dla pojednania Kościołów, religii i kultur, który przekonuje, że prawda nie lęka się dialogu – mówił ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL.
– Postawa otwartości, dialogu i miłości wynika z wizji człowieka otwartego na Boga – dodał abp Józef Życiński, metropolita lubelski, który wygłosił laudację. Wystąpienie Bartłomieja I koncentrowało się na konieczności prowadzenia dialogu międzywyznaniowego, w którym nie brakuje trudnych spraw, takich jak np. prymat papieża (którego nie uznają wyznawcy prawosławia). – Dialog jest najbardziej podstawowym doświadczeniem życia i najpotężniejszym środkiem komunikacji – mówił patriarcha. – Krzewi wiedzę, znosi lęki i uprzedzenia, poszerza horyzonty. Dialog wzbogaca, a kto odmawia dialogu, pozostaje ubogi – wyliczał. Dodał, że choć taka postawa niesie ze sobą zagrożenia, to „korzyści płynące z dialogu przewyższają ryzyko jego podejmowania”. Oprócz działalności ekumenicznej Bartłomiej I znany jest także z aktywności na rzecz środowiska naturalnego, przez co nazywany bywa zielonym patriarchą (w 2002 roku razem z Janem Pawłem II podpisał wspólną deklarację o ochronie środowiska). Jest doktorem honorowym kilkudziesięciu uczelni na całym świecie, m. in. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Piątkowa uroczystość zakończyła pięciodniową wizytę Bartłomieja I w Polsce. Podczas pobytu patriarcha uczestniczył m.in. w obchodach Święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL