fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Prześwietlamy struktury: Świat Zysków - Mistrzowski Duet

Fotorzepa, Kuba Krzysiak kk Kuba Krzysiak
Surowce są trzecią najpopularniejszą grupą aktywów na polskim rynku produktów strukturyzowanych. Często aktywo bazowe struktury opartej na surowcach jest znane i nieskomplikowane (np. złoto, czy kontrakt terminowy na ropę naftową), czasem jednak instytucja konstruująca taki produkt wybiera instrument, który nie tylko nie jest powszechnie znany, ale dodatkowo jest skomplikowany sam w sobie. Przykładem takiej struktury jest najnowsza oferta PZU Życie SA Świat Zysków – Mistrzowski Duet
[b]Produkt ocenia Michał Szeliski, analityk Structus.pl:[/b]
Jest to struktura w formie polisy na życie i dożycie o 3-letnim horyzoncie czasowym.
Zysk z tego produktu jest uzależniony od notowań surowcowego indeksu DBLCI Allocator skonstruowanego przez Deutsche Bank AG. Odwzorowuje on wynik strategii inwestycyjnej, która angażuje się w dwa inne indeksy: DB Commodity Harvest Index oraz DBLCI-Mean Reversion Enhanced Index.
Pierwszy z nich bazuje na notowaniach 24 surowców, a drugi 12. W zależności od aktualnej sytuacji na rynkach strategia Allocator, wykorzystując różne mechanizmy działania obydwu indeksów, inwestuje w jeden, bądź drugi z nich. Dokładny sposób wyliczania notowań tej strategii jest jednak dość skomplikowany i przeznaczony jedynie dla osób bardziej obeznanych z matematyką finansową.
Niestety, potencjalny inwestor nie otrzyma 100-proc. udziału we wzroście notowań indeksu. Wartość współczynnika partycypacji będzie się mieściła w dość szerokim przedziale między 62 proc., a 92 proc.
Wprawdzie można spotkać produkty, w których podawana w okresie subskrypcji rozpiętość takiego przedziału jest wyższa niż 30 punktów procentowych, ale dużo bardziej satysfakcjonujący byłby przedział o rozpiętości tylko 20 punktów, co jest dość powszechną praktyką na rynku.
Z drugiej strony inwestorzy otrzymują pełną gwarancję kapitału oraz brak opłat za wejście w tę inwestycję, co na pewno jest sporym plusem tej oferty. Podobnie jak prostota wyliczania stopy zwrotu (brak uśredniania).
Świat Zysków – Mistrzowski Duet dostępny jest w PZU Życie SA do 20 sierpnia br., aby w niego zainwestować trzeba wyłożyć minimum pięć tysięcy złotych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA