fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Drogowcy i kolejarze dostaną 2,4 mld zł unijnych dotacji

Jutro Centrum Unijnych Projektów Transportowych ma podpisać sześć umów na wsparcie z dotacji projektów transportowych
Umowy zostaną podpisane ze spółką PKP Polskie Linie Kolejkowe, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz przewoźnikiem kolejowym SKM. Ich łączna wartość to 2 mld 423 mln zł.
Projekty drogowe, które dostaną wsparcie to m.in. budowa 35 km trasy ekspresowej nr 5 z Gniezna do Poznania i 6,5 km drogi o parametrach trasy krajowej na tym odcinku. Wartość inwestycji to 1,5 mld zł, z czego Bruksela dołoży 1,12 mld zł.
Drugim projektem GDDKiA, który jutro dostanie unijne wsparcie jest budowa obwodnicy Miękowo w ciągu drogi krajowej nr 3. Koszt budowy 4,1 km trasy to 65 mln zł, z tego 50 mln zł będzie stanowić unijne wsparcie.
Drogowcy dostaną też dotacje na budowę fragmentu drogi krajowej nr 5, przebiegającej przez Poznań - chodzi o 84,9 mln zł (unijne wsparcie to 28,16 mln zł) i krajowej trasy nr 69 w Bielsku-Białej za 38,11 mln zł (Bruksela zwróci z tego 31,2 mln zł).
Wśród projektów kolejowych, które dostaną dofinansowanie Komisji Europejskiej znajduje się m.in. budowa łącznicy do lotniska Okęcie.
Inwestycja miała być zrealizowana już z funduszy dostępnych na lata 2004-2006. Opóźnienie w jej realizacji ma być, jak mówią władze PKP Polskich linii Kolejowych, spowodowane problemem z projektantem, który dostarczył projekt z około dwu letnim opóźnieniem.
Szybka Kolej Miejska z Warszawy dostanie kolejne 150 mln zł za zakup 13 nowoczesnych pociągów elektrycznych, które będą kursować na trasie z lotniska do Legionowa i z lotniska przez Sulejówek do Miłosnej. Koszt ich zakupu to 369,5 mln zł.
Budowa nowych torów i dostawa pociągów ma się zakończyć przez mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 r.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA