fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Na wieś trafią kolejne miliardy z funduszy unijnych

ARiMR przyspieszy wydawanie funduszy unijnych
Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Z pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich do wzięcia jest jeszcze 19 mld zł. W ciągu dwóch miesięcy ruszą programy za ponad 3 mld zł
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyspieszy wydawanie funduszy unijnych. Z 70 mld zł, jakie dała Unia Europejska na rozwój polskiej wsi w latach 2007 – 2013, do tej pory zagospodarowano niecałe 50 mld zł, a wypłacono 15,5 mld zł. Dlatego w najbliższych tygodniach ARiMR przeprowadzi kilka naborów wniosków.
[wyimek][b]20 mln zł[/b] wynosi maksymalna dotacja dla firm z sektora spożywczego[/wyimek]
Od 2 sierpnia młodzi rolnicy będą mogli się ubiegać o 75 tys. zł premii na rozpoczęcie działalności. Wcześniej mogli dostać tylko 50 tys. zł. Budżet działania wynosi 387 mln zł.
Kolejny nabór wniosków będzie dotyczył branży przetwórczej. – Mamy jeszcze prawie 2 mld zł na inwestycje dla zwiększenia potencjału produkcji firm i grup producenckich. W tym roku przeznaczymy dla nich 1 mld zł – zapowiedział wczoraj prezes ARiMR Tomasz Kołodziej. Dotacje dla sektora spożywczego będą przyznawane według dotychczasowych zasad, ale tym razem w pierwszej kolejności będą przyjmowane wnioski grup producenckich.
Najważniejsze dla rolników są długo oczekiwane renty strukturalne, na które pieniądze skończyły się już dwa lata temu. Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie na ten cel 360 mln euro. Wnioski będą przyjmowane od 1 do 10 września.
ARiMR przeznaczy ponadto 338 mln zł na różnicowanie działalności w kierunku nierolniczej. – To nie koniec działań, także samorządy wydają fundusze unijne – mówił minister rolnictwa Marek Sawicki. Prezes Kołodziej zapewnił także, że każdy, kto złożył wniosek o dotacje na tworzenie mikrofirm, dostanie wsparcie. W tym działaniu za utworzenie jednego miejsca pracy na wsi przysługuje 100 tys. zł, suma wzrasta do 300 tys. zł w przypadku trzech miejsc. Aż 10 tys. osób stara się o 2 mld zł wsparcia, podczas gdy tegoroczny budżet programu opiewał na 1,2 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA