fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Samorządy znoszą kryzys

Wojciech Romański
Rekordowe 60 mld złotych chcą przeznaczyć w tym roku na inwestycje polskie samorządy – wynika z analizy „Rzeczpospolitej”, do której okazją jest kolejna, 12. już edycja „Rankingu samorządów”
Jej laureatów poznamy już jutro podczas uroczystego wręczenia nagród najlepszym wójtom i burmistrzom.
– Fenomenem na skalę Europy było to, że polskie samorządy uniknęły bezwzględnego spadku dochodów, do jakiego doszło choćby w Czechach, Niemczech czy Danii – mówi prof. Paweł Swaniewicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. – Zawdzięczają to w dużej mierze rządowi, bo mimo cięć w finansach subwencja ogólna dla gmin stale rośnie i uzupełnia np. ubytki w dochodach z PIT.
Ubiegłoroczne dochody samorządów sięgnęły blisko 155 mld zł, co oznacza, że zrealizowały prawie 98 proc. planu. Były one wyższe o 8,6 proc. od tych z 2008 r. Wydatki wzrosły zaś aż o 15,6 proc. i zbliżyły się do 168 mld zł, mimo że plan został tu zrealizowany tylko w 92,6 proc.
[ramka]O tym, jaka jest kondycja polskiego samorządu, które gminy i miasta są najlepsze i jak wójtowie radzą sobie z wydawaniem unijnych funduszy, czytaj na stronie rp.pl. A w środę wraz z „Rzeczpospolitą” specjalny dodatek „Ranking samorządów 2010”.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA