fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Producenci kas fiskalnych połączą siły?

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Nowosądecki Novitus, największy producent urządzeń fiskalnych w Polsce, kupił od Ciechu prawie 13 proc. akcji konkurencyjnego Elzabu
Kupiony za 6 mln zł pakiet walorów Elzabu daje prawie jedną piątą głosów na walnym zgromadzeniu. Novitus zapłacił po 2,98 zł za każdy papier. Na giełdzie akcje kosztowały w środę, po ponad 11-proc. wzroście, 2,93 zł.
Zabrzańska spółka jest, obok Posnetu, głównym konkurentem Novitusa. Ciech pozbył się papierów, bo, w ramach prowadzonej restrukturyzacji, wyprzedaje aktywa niepasujące do podstawowej działalności.
Przedstawiciele Novitusa nie ukrywają, że mają chrapkę na przejęcie pakietu kontrolnego Elzabu. Już raz, cztery lata temu, próbowali kupić tę spółkę ale zostali przelicytowani przez BBI Capital. – Uważamy, że konsolidacja rynku producentów urządzeń fiskalnych jest nieuchronna. Dlatego nie traktujemy tego zakupu w kategoriach jedynie finansowych – mówi Robert Tomaszewski, członek zarządu Novitusa.
[wyimek]300 mln zł wynosi według szacunków wartość rynku urządzeń fiskalnych[/wyimek]
Zastrzega, że jest jeszcze za wcześnie, żeby przesądzać, iż Novitus i Elzab połączą się. – Nie znamy jeszcze planów głównego akcjonariusza Elzabu (Exorigo, które kontroluje prawie jedną trzecią głosów – red.). Jesteśmy jednak zainteresowani zwiększaniem udziału w rynku zarówno organicznie, jak też innymi metodami – mówi Tomaszewski. Zastrzega, że Novitus nie planuje agresywnych ruchów (typu wezwanie do sprzedaży akcji) w stosunku do Elzabu.
Tomaszewski deklaruje, że w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania przedstawicieli Novitusa, Elzabu i Exorigo. Nie wiadomo, czy główny akcjonariusz Elzabu jest zainteresowany sprzedażą akcji. Jego reprezentanci byli wczoraj nieosiągalni.
Podmiot powstały z połączenia Novitusa i Elzabu byłby zdecydowanym liderem krajowego rynku urządzeń fiskalnych. Miałby w nim ok. 40-proc. udział.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA