fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Uwaga, panowie: nadmiar kilogramów skraca życie

Mężczyźni, którzy są za młodu dotknięci otyłością, żyją średnio osiem lat krócej niż ich rówieśnicy o normalnej wadze.
To wniosek z badań duńskich naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Ich wyniki zostały zaprezentowane podczas Międzynarodowego Kongresu Otyłości w Sztokholmie. Powstały na podstawie obserwacji 5 tys. mężczyzn, poborowych, wśród których 2 tys. już na starcie zmagało się z nadmiarem kilogramów. Uczeni bardzo długo śledzili ich losy, bo od 20. do 80. roku życia. Ustalili, że bez względu na wiek ryzyko przedwczesnej śmierci grubasa jest dwa razy wyższe niż osoby szczupłej.
Co ciekawe, wzrasta ono o 10 proc. z każdym punktem przekraczającym prawidłowy wskaźnik masy ciała – 25 BMI. Jest to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażonego w metrach.
– Otyłość wydaje się dość trwałym stanem – mówi Esther Zimmermann, główna autorka badań. – Jeśli nie dotknie mężczyzny do 20. roku życia, jest nikłe zagrożenie, że rozwinie się później.
W obserwowanej grupie zdarzyło się tak w 4 proc. przypadków. Podczas gdy aż 70 proc. otyłych 20-latków zmagało się z nadmiarem kilogramów podczas każdego kolejnego spotkania z uczonymi. Wieku 70 lat dożyła tylko połowa z nich. Podczas gdy w grupie mężczyzn szczupłych za młodu – 70 proc. Na tej podstawie naukowcy wyliczyli, o ile nadmiar kilogramów może skrócić życie.
Badania Duńczyków nie objęły kobiet. Ale jest bardzo prawdopodobne, że odnoszą się również do nich. Udowodniły to inne, wcześniejsze prace naukowe.
[i]ap, LiveScience[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA