fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Po pierwsze biurokracja

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Przedsiębiorcy apelują do rządu o jak najszybsze przyjęcie ustawy deregulacyjnej
Skuteczne zmniejszenie biurokracji, a na początek przyjęcie ustawy deregulacyjnej, to główne zadanie dla rządu i nowego prezydenta stawiane przez organizacje przedsiębiorców.
„Rz” zapytała największe z nich, jakich działań potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej oczekują od rządu. Wszystkie pięć, które prosiliśmy o opinię, na pierwszym miejscu postawiły ograniczenie biurokracji i zmianę sposobu stanowienia prawa.
– Doceniamy zaangażowanie resortu gospodarki w działania deregulacyjne, które pomogą naszym firmom wzmocnić przewagę konkurencyjną, ale jesteśmy nieco zaniepokojeni długim już czasem pracy nad projektem – przyznaje Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej. A Bogusław Piwowar z BCC dodaje: – To dopiero początek różnych działań deregulacyjnych, które powinny wesprzeć prowadzenie biznesu w Polsce. – Konieczne są wprowadzenie jednolitej interpretacji prawa, zamiana wieczystego użytkowania w prawo własności, rozważenie możliwości wprowadzenia podatku katastralnego zamiast opłat za wieczyste użytkowanie. Konieczna jest też reforma sądownictwa gospodarczego, tak by uprościć i przyspieszyć postępowania – dodaje.
Adam Ambrozik z Pracodawców RP zauważa, że rząd wciąż nie zniósł ustawy kominowej. – Zgodnie z obietnicami premiera Donalda Tuska miało to być zrobione do końca ubiegłego roku – podkreśla Ambrozik.
Dla PKPP Lewiatan ważne jest z kolei doprowadzenie do uchwalenia nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu, nad czym od trzech lat trwają nieustanne prace w resorcie infrastruktury. Ale jak podkreślają Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główny ekonomista Lewiatana, i Elżbieta Lutow, ekspert Związku Rzemiosła Polskiego, ustawa deregulacyjna powinna być pierwszym elementem zmniejszania biurokracji.
Ale zmniejszenie biurokracji nie jest jedynym postulatem organizacji pracodawców. Mają dodatkowo nadzieję na uproszczenie przepisów dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego. Postulują rozpoczęcie audytu stanowisk pracy w instytucjach sektora finansów publicznych, rozpoczynając od centralnej administracji publicznej i przygotowania programu restrukturyzacji zatrudnienia zapewniającego wzrost jakości i wydajności pracy.
– Wciąż nie jest rozwiązany problem podpisu elektronicznego – przypomina Adam Ambrozik. A Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek dodaje: – Nadal zbyt skomplikowany jest dostęp do kredytu technologicznego i finansowego wsparcia innowacyjności w firmach. Poprawy wymaga też system poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa dla kredytów dla przedsiębiorców – uważa ekonomistka.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=a.fandrejewska@rp.pl]a.fandrejewska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA