fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Tauron wrócił w piątek do ceny emisyjnej

Siedziba Tauronu w Katowicach
Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski
Obroty akcjami Tauronu były w piątek trzecie co do wielkości. Kurs na zamknięciu dobił do 5,13 zł. Zdaniem analityków możliwe, że walory drugiej firmy w polskiej branży energetycznej dokupował KGHM
Zwyżki Tauronu zaczęły się już w czwartek – kurs wzrósł o 0,99 proc., do 5,1 zł, a obroty sięgały 87 mln zł. W piątek akcje zdrożały tylko o 0,6 proc., ale pozwoliło to na powrót do ceny emisyjnej; obroty sięgnęły 89 mln zł.
[srodtytul][link=http://www.parkiet.com/instrument/235325,4.html "target="_blank"]Piguła spółki Tauron Energia Polska[/link][/srodtytul]
Zdaniem analityków na rynkach nie stało się nic takiego, co mogłoby aż tak podbić kurs Tauronu, który od dnia debiutu 30 czerwca spadał poniżej ceny emisyjnej. Dla porównania w ciągu dnia, gdy Tauron rósł, na przykład akcje PGE taniały.
[wyimek][b]82 tys.[/b] rachunków inwestycyjnych przybyło w czerwcu wg KDPW[/wyimek]
– Być może KGHM kupuje akcje Tauronu, ale to tylko przypuszczenie – mówi "Rz" Tomasz Krukowski, analityk Deutsche Banku. Podobnego zdania jest Piotr Łopaciuk z Erste Group. – Ale może też inwestorzy przekonują się do Tauronu po tym ponurym debiucie. Jest lepsza sytuacja na rynkach, więc szukają swojego miejsca – dodaje Łopaciuk. Przedstawiciele miedziowego koncernu, który od 2 lipca ma ponad 5 proc. akcji Tauronu (dokupił je z poziomu 4,9 proc. po debiucie), nie komentowali informacji o ewentualnych zakupach.
Paweł Gniadek, rzecznik Tauronu, powiedział "Rz", że nie ma informacji o tym, jakoby to KGHM dokupował walory grupy energetycznej. Po południu spółka ogłosiła komunikat podsumowujący jej IPO. Poza powszechnie znanymi danymi (Skarb Państwa zarobił na debiucie 4,21 mld zł, na akcje zapisało się ponad 230 tys. inwestorów, a stopa redukcji w grupie indywidualnych wyniosła 37,73 proc.) spółka podała również koszty związane z przeprowadzeniem oferty publicznej. Wyniosły one 17,1 mln zł (m.in. 8,4 mln zł pochłonęło przygotowanie prospektu emisyjnego i doradztwa, a 2,9 mln zł promocja).
Oferta Tauronu przyciągnęła nowych inwestorów. Pod koniec czerwca banki i biura maklerskie prowadziły w sumie ponad 1,37 mln rachunków. – W drugim kwartale 2010 r. GPW była drugim po Londynie rynkiem w Europie pod względem liczby i wartości IPO. Dzięki ofertom PZU i Tauronu liczba rachunków prowadzonych w domach maklerskich wzrosła o 220 tysięcy – mówi Iwona Sroka, prezes KDPW.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA