fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Policja pozna nie tylko zdjęcia, ale także okrzyki

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Dobry monitoring na stadionach ma ukrócić chuligaństwo
Szybkie i trafne rozpoznanie sprawców burd nie będzie możliwe bez postawienia przez organizatorów na dobre urządzenia. Przynajmniej jedna profesjonalna kamera o dużym zasięgu i dobrej jakości nagrywania musi się pojawić na stadionie.
Taki wymóg chce wprowadzić minister spraw wewnętrznych i administracji w rozporządzeniu, które właśnie przygotował. Ustalił w nim, jak rozmieścić sprzęt utrwalający obraz na stadionie, wskazał niezbędne warunki techniczne oraz wykaz miejsc, które będą filmowane. Do nagrywania użyte będą urządzenia elektroniczne typu cyfrowego oraz kamery rejestrujące obraz kolorowy.
Wiadomo, że obowiązkowej rejestracji obrazu i dźwięku podczas imprezy masowej podlegać będą – poza sektorami dla uczestników – miejsca, w których może dojść do burd: kasy biletowe, bramy i furtki, ciągi komunikacyjne, parkingi oraz płyta boiska.
Do utrwalania obrazu i dźwięku służyć mogą cyfrowe urządzenia elektroniczne. W projekcie są określone minimalne wymagania dla sprzętu. Wszystko po to, żeby umożliwić organizatorom zakup właściwych urządzeń. Rejestracja obrazu będzie podzielona na cztery kategorie:
[b]I[/b] – rejestracja obrazu w celu ustalenia tożsamości,
[b]II[/b] – rejestracja obrazu w celu określenia cech grupowych,
[b]III[/b] – ciągła rejestracja obrazu w celu przekazania operatorowi informacji o ujawnieniu osoby lub rzeczy,
[b]IV[/b] – ciągła rejestracja obrazu w niektórych miejscach, a także dźwięku, pozwalająca operatorowi wykryć zagrożenie w miejscu dozorowanym przez kamerę w celu przekazania informacji o stanie bezpieczeństwa.
Zamontowane przez organizatorów urządzenia rejestrujące dźwięk mają być na tyle precyzyjne, by bez specjalnych przeszkód można było zrozumieć nagrane hasła i okrzyki oraz określić zachowanie uczestników imprezy.
Przewiduje się, że utrwalone dane w postaci obrazu i dźwięku umożliwią ich późniejsze wykorzystanie w postępowaniach dowodowych prowadzonych przeciwko osobom zakłócającym porządek i bezpieczeństwo publiczne podczas imprez masowych.
[b]Sprzęt, w który dzisiaj wyposażone są stadiony, może na nich pozostać jeszcze przez jakiś czas. [/b]
Autorzy projektu mają świadomość, że zakup wysokiej klasy urządzeń to spory wydatek, chce więc, by organizatorzy mieli szansę się do tego przygotować.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA