fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Kobieta w świecie przemocy: Kolumbia: Sprawiedliwość i śmierć

AP
Według danych ONZ przemoc wobec kobiet stale rośnie. Co trzecia pada jej ofiarą. Oprawcami często bywają nie obcy, ale domownicy
W Kolumbii od lat toczy się wyniszczająca wojna domowa, podczas której codziennie ginie jedna kobieta. ONZ-owska komisja ds. uchodźców szacuje, że w tym kraju jest znacznie więcej uciekinierów niż w innych częściach świata. Częściej też rozpadają się rodziny. Tamtejsze dziewczynki mają mniej niż 50 procent szans na ponadpodstawową edukację. Według statystyk z 2005 roku 22 procent kolumbijskich dziewcząt między 12. a 17. rokiem życia nie chodzi do szkoły.
Przewodniczką ekipy filmowej w Kolumbii jest 48-letnia Esperanza Gonzales, matka dwojga dzieci, sędzia z małego miasteczka Bolivar. Jej celem jest pomoc młodym kobietom i dziewczętom w sali sądowej i w życiu codziennym. – Wprowadziłam tu nowe poglądy – zapewnia Esperanza Gonzales. – Rozmawiałam z kobietami o nich samych, o poszanowaniu ich praw, o domaganiu się szacunku w pracy i domu.
W Kolumbii dostęp do środków antykoncepcyjnych jest bardzo ograniczony, a aborcja jest dopuszczalna wyjątkowo. Co piąta matka zachodzi w ciążę, będąc nastolatką. Koleżanka szkolna syna pani sędzi, 17-letnia Carolina, ma już dwumiesięcznego synka. 14-letnia Maria z kolei jest ofiarą molestowania seksualnego. Matka przywiozła dziewczynę do szpitala, bo skarżyła się na dotkliwy ból brzucha. Oskarżony o gwałt ojciec wszystkiego się wyparł. Mimo to zasiadł na ławie oskarżonych – grożą mu 33 lata więzienia.
[i]23.47 | TVP Info
23.46 | PONIEDZIAŁEK[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA