Wybory prezydenckie 2010

"Mniejszości żydowskie muszą odejść"

youtube
Antysemicka kampania Ludwika Wasiaka, kandydującego w wyborachprezydenckich
- Nieudolne mniejszości żydowskie muszą się ujawnić. I muszą odejść! To jest Polska dla Polaków!- wołał Ludwik Wasiak, działacz niszowego Stronnictwa Narodowego ubiegający się o fotel prezydenta RP. Do incydentu doszło 1 maja w Krakowie podczas spotkania Kongresu Przymierza Narodu Polskiego, marginalnej organizacji kierowanej przez prof. Ryszarda Kozłowskiego.
?Sztab wyborczy Ludwika Wasiaka, pułkownika Polskich Drużyn Strzeleckich i prezesa Stronnictwa Narodowego im. Romana Dmowskiego został zarejestrowany w ubiegłym tygodniu przez PKW. Sam Wasiak podczas krakowskiego spotkania nawoływał do udzielenia mu poparcia i przekonywał, że zebrał już 50 tys głosów. By móc wystartować w wyborach prezydenckich do czwartku musi zgłosić ich w PKW co najmniej 100 tysięcy. ?Na wyborczym spotkaniu Wasiaka nie było mowy o bezpieczeństwie czy gospodarce. Kandydat ograniczył się tylko do stwierdzenia, że Polska nie może być "eurokibucem". Nie zabrakło natomiast ostrych wątków antysemickich. "Rz" dotarła do filmu (pojawił się też w serwisie youtube.com, patrz niżej), na którym zarejestrowano jego wystąpienie.
?- Nieudolne mniejszości żydowskie muszą się ujawnić i muszą odejść! To jest Polska dla Polaków!- wołał Wasiak. By chwilę później dodać: - Wszyscy kandydaci pochodzenia żydowskiego powinni się ujawnić i odejść ze sceny politycznej. Wasiakowi wtórował Bohdan Poręba, reżyser filmowy, były działacz PZPR i jeden z założycieli kontrolowanego przez komunistów Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald. Na ostatnim zjeździe PZPR głosował przeciwko rozwiązaniu komunistycznej partii. Poręba gloryfikował antysemicką czystkę w Marcu 68. - To była okazja by pozbyć się większości NKWD z Polski - mówił. - PKW nie ma żadnej możliwości reagowania w takich sytuacjach. Osoby, które mają wiedzę o takim zdarzeniu powinny zawiadomić prokuraturę - komentuje w rozmowie z "Rz" minister Kazimierz Wojciech Czaplicki, kierownik Krajowego Biura Wyborczego. Jak ustaliła "Rz", do chwili obecnej do krakowskiej prokuratury okręgowej nie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wasiaka. ?- Kampanie wyborcze, a już szczególnie tak nagłe i w takiej atmosferze, powodują, że różnego rodzaju indywidua zabierają głos i rzucają różne hasła tylko po to, aby zaspokoić chęć taniego rozgłosu - mówi "Rz" Anna Grzegorzewska, kierownik ds Komunikacji Społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. I dodaje: Ocenę tego rodzaju działań pozostawiłbym odpowiednim władzom oraz rozsądnym wyborcom. [b]Obejrzyj film[/b]
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL